Gazeta Podatkowa nr 40 (2123) z dnia 16.05.2024
Kasowy PIT nie dla każdego przedsiębiorcy
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o pdof oraz ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym (...), który zawiera uregulowania wprowadzające na grunt podatku dochodowego tzw. PIT kasowy (nr z wykazu prac legislacyjnych UA2). Z projektu wynika, że rozwiązanie to miałoby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Ta nowa metoda regulowania podatku dochodowego będzie polegała na tym, że przedsiębiorcy będą ustalać przychód w podatku dochodowym w dniu, w którym otrzymają zapłatę, nie później niż w dniu upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo dniu likwidacji działalności gospodarczej. Co za tym idzie - będą także potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Ten sposób dokonywania rozliczeń w podatku dochodowym jest adresowany - jak wskazano w uzasadnieniu do projektu - do przedsiębiorców prowadzących małe firmy.
W projekcie określono, że uprawnienie do opłacania w danym roku podatku dochodowego metodą kasową będą mieli przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 250.000 euro (przeliczonej według średniego kursu NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy) oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie samodzielnie działalności gospodarczej. Warunek samodzielnego prowadzenia działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej. Wskazani przedsiębiorcy, aby korzystać z kasowego PIT, dodatkowo w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie będą mogli prowadzić ksiąg rachunkowych.
Warunkiem zastosowania tej metody opłacania pdof będzie złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze metody kasowej: przez przedsiębiorcę kontynuującego działalność gospodarczą - w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Zatem stosowanie kasowego PIT będzie całkowicie dobrowolne. Jednak w przypadku wyboru kasowego PIT podatnik będzie obowiązany stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Dokonany wybór metody kasowej rozliczania przychodów będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie do 20 lutego roku podatkowego zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z metody kasowej rozliczania przychodów.
Z rozwiązania tego będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek dochodowy według skali podatkowej (art. 27 ustawy o pdof), IP Box (art. 30ca ustawy o pdof), podatek liniowy (art. 30c ustawy o pdof) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym...).
Kasowy PIT będzie miał zastosowanie wyłącznie do przychodów wynikających z transakcji pomiędzy przedsiębiorcami, czyli tzw. B2B. Tym samym przedsiębiorca będzie wykazywał przychody i koszty podatkowe w sposób kasowy wyłącznie wówczas, gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca. Co równie ważne, będzie on dotyczył wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami. Nie będzie się go jednak w ogóle stosowało do przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji.
Stosowanie przez przedsiębiorcę kasowego PIT nie będzie wywoływało żadnych skutków podatkowych u jego kontrahentów.
www.PodatekDochodowy.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|