Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014
Podatek od dochodów nieujawnionych niezgodny z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 lipca 2014 r., sygn. akt P 49/13, orzekł, że przepis art. 20 ust. 3 ustawy o pdof w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. jest niezgodny z Konstytucją. Jednocześnie uznał, że przepis ten traci moc obowiązującą z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
W omawianym wyroku Trybunał rozpoznał połączone pytania prawne WSA w Gorzowie Wlkp. oraz NSA w zakresie wątpliwości dotyczących wyrażeń użytych w art. 20 ust. 3 ustawy o pdof, tj. "czynienie wydatków", "gromadzenie mienia", "przychody opodatkowane" i "przychody wolne od opodatkowania".
Na temat kwestionowanych wyrażeń Trybunał wypowiedział się już w wyroku z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09, w którym przedmiotem kontroli był art. 20 ust. 3 ustawy o pdof, tyle że w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r. Wówczas Trybunał orzekł, że wskazany przepis narusza zasadę określoności przepisów prawa wywodzoną z art. 2 Konstytucji.
Zdaniem TK, zmiana art. 20 ust. 3 ustawy o pdof wprowadzona od 1 stycznia 2007 r. nie usunęła zastrzeżeń natury konstytucyjnej, zgłoszonych przez Trybunał w wyroku z dnia 18 lipca 2013 r. w odniesieniu do wyrażeń użytych w tym przepisie w jego poprzednim brzmieniu.
Jednocześnie TK podzielił pogląd wyrażony uprzednio, iż kwestionowane przez sądy wyrażenia są niejasne i nieprecyzyjne. Na ich podstawie nie można bowiem jednoznacznie ustalić definicji "przychodów ze źródeł nieujawnionych" i "przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach". Wobec tego zaskarżony przepis nie spełnia wymagań legislacyjnych przewidzianych dla przepisów podatkowych.
Odroczenie terminu utraty mocy obowiązującej art. 20 ust. 3 ustawy o pdof, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., o 18 miesięcy ma na celu pozostawienie ustawodawcy odpowiedniego czasu na dokonanie zmian legislacyjnych przywracających zgodność z Konstytucją.
Konsekwencją tego odroczenia jest fakt, że w dalszym ciągu możliwe będzie prowadzenie postępowań w sprawie podatku od dochodów nieujawnionych na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o pdof, gdyż przepis ten powinien być nadal przestrzegany i stosowany przez wszystkich adresatów, w tym przez sądy. Jednakże organy administracyjne i sądy stosując ten przepis powinny kierować się wskazówkami wynikającymi z wyroków TK o sygn. akt SK 18/09 i P 49/13 i nadawać im znaczenie zgodne z Konstytucją.
www.PodatekDochodowy.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|