Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1126) z dnia 10.04.2022
Zmiany w zwolnieniach z PIT/CIT związane ze służbą wojskową
W Dzienniku Ustaw z 23 marca 2022 r., pod. poz. 655, opublikowano ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Regulacja ta swym zakresem obejmuje szeroko rozumiane kwestie związane z obronnością, w tym przepisy dotyczące służby wojskowej. Zmiana form pełnienia służby wojskowej "wymusiła" dostosowanie systemu podatkowego. Z tego względu ustawą tą dokonano zmian w zwolnieniach z PIT/CIT.
Ustawa o obronie Ojczyzny, z pewnymi wyjątkami, wejdzie w życie z dniem 23 kwietnia 2022 r.
Zmiany w zwolnieniach z PIT
Na mocy ww. zmian nowe brzmienie otrzyma art. 21 ust. 1 pkt 15 lit. a) ustawy o PDOF. Zgodnie z nową treścią tego przepisu, wolne od podatku dochodowego będą świadczenia osób otrzymywane z tytułu odbywania lub pełnienia służby wojskowej innej niż zawodowa służba wojskowa, z wyjątkiem uposażeń żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przed zmianą przepis ten zwalniał z PIT świadczenia osób otrzymywane z tytułu odbywania lub pełnienia niezawodowej służby wojskowej lub jej form równorzędnych, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej oraz służby przygotowawczej.
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ww. ustawy:
"(...) proponuje się, aby tak jak ma to miejsce w obecnym stanie prawnym wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych były wszelkie świadczenia pieniężne i niepieniężne otrzymywane przez żołnierzy niezawodowych, z wyjątkiem jednak uposażeń otrzymywanych przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Żołnierze ci będą bowiem otrzymywać uposażenie na poziomie nie niższym niż żołnierze zawodowi, których uposażenie podlega opodatkowaniu. (...)"
Kolejna zmiana w zwolnieniach z PIT związana jest z wprowadzeniem oddelegowania - jako nowej, obok wyznaczenia i skierowania - formy pełnienia przez żołnierzy służby poza granicami państwa. W tym celu do art. 21 ust. 1 dodano nowy pkt 83d, na mocy którego wolne od podatku dochodowego będą świadczenia przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw żołnierzom oddelegowanym do urzędu, organizacji lub instytucji międzynarodowej albo państwa obcego, w których są wykonywane zadania związane z obronnością Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby.
Dokonano również zmian dostosowujących, w związku z utratą mocy ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 536). W skutek tego w art. 21 ust. 1 pkt 82a i pkt 90c ustawy o PDOF, przepisy odnoszące się do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych zastąpiono odpowiednimi regulacjami zapisanymi w ustawie o obronie Ojczyzny.
Zmiany w CIT
Mocą ustawy o obronie Ojczyzny znowelizowano także przepisy ustawy o PDOP, tj. zwolniono z CIT Agencję Mienia Wojskowego (nowy art. 6 ust. 1 pkt 24 ustawy o PDOP).
www.PodatekDochodowy.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|