Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (535) z dnia 1.04.2021
Objęcie spółek komandytowych CIT
Nie jest możliwe precyzyjne określenie, czy i w jakim stopniu wprowadzone 1 stycznia 2021 r. zmiany w zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym spółek komandytowych spowodują wzrost obciążeń podatkowych takich spółek i ich wspólników. W każdej konkretnej spółce komandytowej sytuacja może być inna. Takiej odpowiedzi udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 19141 (pismo z 17 lutego 2021 r., nr DD1.054.2.2021).
Podsekretarz Stanu wyjaśnił, że po wejściu w życie przepisów nadających spółce komandytowej status podatnika podatku dochodowego, łączne obciążenie podatkiem dochodowym dochodów takiej spółki (w spółce i u jej wspólnika) zależeć będzie od wielu indywidualnych czynników, w tym m.in. od:
- wielkości takiej spółki (np. czy jest ona małym podatnikiem),
- statusu wspólników (komandytariusz/komplementariusz, osoba prawna/osoba fizyczna),
- powiązań występujących między komandytariuszami a komplementariuszami,
- wielkości dzielonego na wspólników zysku spółki.
Pokrótce wyjaśnił nowe zasady opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników.
Spółka komandytowa jako podatnik
Uzyskanie przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego powoduje, że spółka taka - od uzyskanych dochodów - zobowiązana będzie zapłacić podatek dochodowy wyliczony według stawki CIT (aktualnie 9% lub 19%).
Opodatkowanie zysku wypłacanego przez spółkę komandytową
Wypłacany przez spółkę komandytową zysk netto (zysk pomniejszony o zapłacony podatek dochodowy) na rzecz wspólników, stanowić będzie dochód tych wspólników podatkowo traktowany analogicznie jak "dochód z udziału w zyskach osób prawnych", który co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przez wspólnika dochodu.
Przy czym komplementariusz spółki komandytowej (tj. wspólnik odpowiadający całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki), od podatku płaconego z tytułu podziału zysku spółki komandytowej odliczyć będzie mógł podatek zapłacony wcześniej przez tę spółkę, w części proporcjonalnie na niego przypadającej, wynikającej z jego prawa do udziału w zysku takiej spółki. Jeżeli zatem przysługiwać mu będzie 10% udziału w zyskach spółki komandytowej, to 10% zapłaconego przez spółkę podatku pomniejszać będzie podatek należny od takiego wspólnika, z tytułu jego udziału w zyskach takiej spółki.
Komandytariuszowi spółki komandytowej przysługiwać będzie zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu z udziału w zyskach takiej spółki - 50% takiego przychodu nie więcej jednak niż 60.000 zł rocznie. Zwolnienie nie będzie jednak znajdowało zastosowania w przypadku, kiedy powiązania wspólników wskazywać będą na optymalizacyjny cel utworzenia takiej spółki.
Ponadto wspólnik spółki komandytowej będący spółką będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z udziału w zyskach spółki komandytowej, na podstawie art. 22 ust. 4 (i następne) updop, po spełnieniu warunków określonych w tym przepisie.
Obniżona stawka podatku dochodowego dla nierezydenta
Wspólnik będący zagranicznym rezydentem podatkowym będzie mógł także skorzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego, w zakresie dochodu uzyskiwanego z udziału w zyskach spółki komandytowej, na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.
www.PodatekDochodowy.pl - Aktualności:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|