Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (848) z dnia 20.07.2014
Wybór ryczałtu ewidencjonowanego po wznowieniu działalności gospodarczej - wyrok NSA
Podatnika wznawiającego działalność gospodarczą należy traktować jako podatnika kontynuującego tę działalność, nawet jeżeli pierwszy przychód uzyskał on dopiero po wznowieniu działalności gospodarczej. Jeśli zatem taki podatnik zamierza uzyskiwane przychody opodatkowywać w formie ryczałtu ewidencjonowanego, powinien złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do 20. stycznia danego roku. |
(wyrok NSA z 1 lipca 2014 r., sygn. akt II FSK 1904/12)
Spór w tej sprawie dotyczył ustalenia, czy podatnik, który przed zawieszeniem działalności gospodarczej nie uzyskał żadnego przychodu, oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego powinien złożyć w terminie przewidzianym dla (art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.):
1) "nowych" podatników (czyli nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu), czy też
2) podatników kontynuujących działalność gospodarczą, zmieniających formę opodatkowania (czyli nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego).
Podatnik w 2010 r. zarejestrował działalność gospodarczą, ale przed uzyskaniem pierwszego przychodu (dochodu) ją zawiesił. Wznowił ją dopiero w kolejnym roku (tu: w marcu 2011 r.) i po kilku dniach (ale przed uzyskaniem przychodu/dochodu) złożył pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik uznał, że mógł stosować opodatkowanie ryczałtowe, gdyż dotrzymał ustawowego terminu złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, określonego w art. 9 ust. 1 ww. ustawy dla "nowych" podatników.
Organ podatkowy miał jednak inne zdanie. Uznał bowiem, że podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w 2010 r., a nie po jej wznowieniu - w 2011 r. W związku z tym, jeżeli podatnik w 2011 r. zamierzał stosować opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wyboru tej formy opodatkowania powinien był dokonać w terminie przewidzianym dla podatników kontynuujących działalność gospodarczą (tu: do 20 stycznia 2011 r.).
Sprawa trafiła do WSA, który przyznał rację podatnikowi, ale NSA uchylił ten wyrok. NSA wyjaśnił:
"(…) w art. 9 ust. 1 u.z.p.d. (ustawy o ryczałcie - przyp. red.) przewidziano dwa terminy zgłoszenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu, a mianowicie: do dnia uzyskania pierwszego przychodu oraz 20 stycznia roku podatkowego. Pierwszy z wymienionych terminów ma zastosowanie do tych podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Zakres podmiotowy zastosowania drugiego terminu nie został określony wprost - w art. 9 ust. 1 u.z.p.d. mowa jest jedynie o tym, że oświadczenie składa się nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Niemniej jednak, w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, treść przywołanego przepisu wyraźnie wskazuje, że krąg podmiotów uprawnionych do wyboru formy opodatkowania do dnia uzyskania pierwszego przychodu ogranicza się wyłącznie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Tym samym, zarówno w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej, jak i jej wznowienia, prawo podatnika do wyboru sposobu opodatkowania upływa z dniem 20 stycznia danego roku podatkowego (podkreśl. red.). (…)"
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|