Gazeta Podatkowa nr 93 (1447) z dnia 20.11.2017
Opodatkowanie prywatnego najmu przez jednego z małżonków
Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, natomiast żona nie prowadzi działalności gospodarczej. Małżonkowie posiadają lokal użytkowy, który należy do ich prywatnego majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową. W listopadzie br. lokal ten zostanie wynajęty. Czy żona może całość przychodów uzyskanych z najmu tego lokalu rozliczać w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym?
W zaprezentowanej sytuacji możliwe jest opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym całości przychodów uzyskanych z prywatnego najmu wspólnego lokalu użytkowego przez żonę. Warunkiem jest złożenie stosownych oświadczeń w tej sprawie.
W przypadku gdy podatnik zamierza opodatkować prywatny najem ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie. W myśl art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2017 r., podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy:
- naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika,
- nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, co do zasady, uzyskany przychód z tytułu prywatnego najmu wspólnej nieruchomości opodatkowują odrębnie. To oznacza, że z reguły dokonują rozliczenia takich przychodów po połowie.
Ustawodawca stworzył jednak możliwość opodatkowania przychodów z prywatnego najmu przez jednego z małżonków. Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z tzw. prywatnego najmu, mogą zrezygnować z opodatkowania tych przychodów po połowie. Wystarczy, że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. W przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie 2017 r. oświadczenie to powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszego w roku podatkowym przychodu z najmu. Wybór określony w oświadczeniu obowiązuje przez cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek wpłat na ryczałt. Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków dotyczy także lat następnych, z tym że małżonkowie mają możliwość rezygnacji z takiego opodatkowania na zasadach określonych w art. 12 ust. 8a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...).
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|