Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (955) z dnia 10.07.2017
Różna działalność a stawka ryczałtu ewidencjonowanego
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług budowlanych, sprzedaży internetowej oraz stacjonarnej towarów i produktów, a także usług tapicerskich. Według jakich stawek ryczałtu opodatkować poszczególną sprzedaż?
Z pytania nie wynika, o jakie roboty budowlane chodzi, tymczasem właśnie to jest decydujące w kwestii stawki ryczałtu. Do usług tapicerskich może mieć zastosowanie stawka ryczałtu w wysokości 8,5%, natomiast do sprzedaży towarów - 3%. |
Zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm. - dalej: ustawa o ryczałcie).
Przede wszystkim zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do przychodów uzyskanych ze świadczenia usług uzależnione jest od zakwalifikowania wykonywanych czynności do danego grupowania PKWiU, co wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Kwalifikacji tej dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego.
Ogólnie jedynie możemy wskazać, że wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określa art. 12 ustawy o ryczałcie.
Usługi budowlane
W przypadku usług budowlanych zastosowanie może mieć stawka ryczałtu 5,5% albo 8,5%. Wspomnijmy, że niektóre roboty ogólnobudowlane są w ogóle wyłączone z możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym - wymienione są one w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów z robót budowlanych wynosi 5,5%.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie definiuje ww. pojęcia roboty budowlane. Zatem w tym zakresie zasadne jest odwołanie się do Prawa budowlanego.
Z definicji zawartych w art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.) wynika, że pod pojęciem:
- roboty budowlane - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,
- obiekt budowlany - należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych,
- budowla - należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury (m.in. drogi, linie kolejowe i inne wymienione w tym przepisie).
Z kolei w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. nr 207, poz. 1293 ze zm.), obiekty budowlane i roboty budowlane (sekcja F) swym zakresem obejmują:
- budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej,
- roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, które polegają na budowie (tzn. wznoszeniu obiektu budowlanego w określonym miejscu, odbudowie, rozbudowie i nadbudowie obiektu budowlanego),
- prace polegające na przebudowie, remoncie, rozbiórce lub montażu obiektu budowlanego, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.
Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Jeśli usługi budowlane mieszczą się w sekcji F PKWiU 2008, to przychody ze świadczenia tych usług powinny być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 5,5%, jeśli nie - to wówczas należy zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%.
Pozostałe czynności
Z kolei do usług tapicerskich (sklasyfikowanych w dziale 95 PKWiU 2008) będzie miała zastosowanie stawka ryczałtu w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o ryczałcie.
Natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3% przychodów.
Dodajmy, że jeśli podatnik ma problemy z ustaleniem właściwego symbolu PKWiU, wówczas powinien zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Ustalenie kwoty ryczałtu
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o ryczałcie, jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W sytuacji, gdy podatnik nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 (tj. w zakresie wolnych zawodów) - ryczałt wynosi 20% albo 17%, w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 (czyli m.in. związanych z doradztwem komputerowym, oprogramowaniem, pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (m.in. samochodów) i innych usług wymienionych w tym przepisie).
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|