Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (843) z dnia 1.06.2014
Drobna naprawa towaru a prawo do opodatkowania sprzedaży ryczałtem ewidencjonowanym
Kupuję używane towary (telefony) w celu ich odsprzedaży. Towary te niekiedy wymagają drobnych napraw, które nie powodują jednak zmiany ich formy czy przeznaczenia. Czy dokonywanie ww. napraw wyklucza prawo do opodatkowania sprzedaży w formie ryczałtu ewidencjonowanego?
Wykonywanie drobnych napraw towaru nie powinno wpłynąć na prawo do stosowania opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. |
Szczegółowe warunki, jakie muszą być spełnione, aby stosować opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego, określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.). Tę formę opodatkowania można stosować m.in. w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu czy działalności usługowej.
Przypadki, gdy nie można stosować opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określono w art. 8 ww. ustawy. Przykładowo - nie przysługuje ono w sytuacji, gdy podatnik rozpoczyna działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Zakładamy jednak, że wyłączenia z opodatkowania w formie ryczałtu wskazane w tym przepisie nie mają tu zastosowania.
Podatnik ma wątpliwości co do prawa do stosowania opodatkowania ryczałtowego w związku z dokonywaniem drobnych napraw sprzedawanych towarów. Wynikają one zapewne z definicji zawartych w ww. ustawie. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, "działalnością usługową w zakresie handlu" jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Z kolei towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym (art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy). Obie te definicje odnoszą się zatem do towarów nieprzetworzonych. Czy jednak drobne naprawy towarów powodują jego "przetworzenie"? Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2013 r., nr IPTPB1/415-644/13-4/AP wyjaśnił, że:
"(…) użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy sformułowanie "sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym" oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową "przetwarzać" to "przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać" (…)."
Ostatecznie Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że dokonywanie niezbędnych napraw oraz przeglądów technicznych, w celu wyeliminowania istniejących uszkodzeń i przystosowania towaru (tu: telefonu) do stanu używalności, nie powoduje zmiany formy ani przeznaczenia towaru. W związku z powyższym, sprzedaż towarów po drobnej naprawie może być opodatkowana w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Ponieważ mowa jest tu o działalności usługowej w zakresie handlu, to - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ww. ustawy - wysokość podatku wynosi 3%.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|