Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
Ryczałtowcy prowadzą wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Z działalności gospodarczej płacę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Do tej działalności wykorzystuję samochód. Czy samochód muszę wprowadzić do ewidencji środków trwałych?
Samochód, który zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega amortyzacji, trzeba wprowadzić do wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zwanego dalej wykazem).
Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani m.in. prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Obowiązek ten wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).
Sposób prowadzenia wykazu określa § 14 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. nr 219, poz. 1836 ze zm.).
Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane:
1) liczbę porządkową;
2) datę nabycia;
3) datę przyjęcia do używania;
4) określenie dokumentu stwierdzającego nabycie;
5) określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
6) symbol Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów;
7) wartość początkową;
8) stawkę amortyzacyjną;
9) zaktualizowaną wartość początkową;
10) datę likwidacji oraz przyczynę likwidacji albo datę zbycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające ujęciu w wykazie uważa się składniki majątkowe, o których mowa w art. 22a-22o updof.
Nie podlegają objęciu wykazem budynki mieszkalne, lokale mieszkalne i własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, których wartość początkową stanowi iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej albo używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł.
Zapisów dotyczących środków trwałych dokonuje się w wykazie najpóźniej w miesiącu przyjęcia ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia do wykazu uznaje się za ujawnienie środka trwałego.
Stosownie do art. 22a updof, środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, m.in. wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Podkreślenia wymaga, że ustawodawca nie pozostawił dowolności w podjęciu decyzji czy podatnik chce dany składnik majątku wprowadzić do wykazu, czy też nie. Jeżeli samochód, którego dotyczy pytanie, spełnia kryteria określone w art. 22a updof, to podatnik ma obowiązek ująć go w wykazie. W tym przypadku nie ma znaczenia, że podatnik opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie ustala kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zmiany formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową lub podatek liniowy podatnik uwzględnia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego (art. 22n ust. 5 updof).
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|