Gazeta Podatkowa nr 14 (951) z dnia 18.02.2013
Małżonkowie-przedsiębiorcy na ryczałcie ewidencjonowanym
Żona prowadzi od 3 lat działalność gospodarczą (usługi budowlane) opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy mąż, po zawieszeniu działalności przez żonę, może rozpocząć działalność gospodarczą (również usługi budowlane) i opodatkować je ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Nie ma przeszkód, aby małżonkowie prowadzili odrębnie działalność gospodarczą w tym samym zakresie i aby oboje przychody z prowadzonej przez siebie działalności opodatkowywali ryczałtem ewidencjonowanym.
Do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uprawnione są osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osiągające przychody z tytułu tzw. prywatnego najmu. Mogą one płacić podatek w tej formie pod warunkiem, że w terminie określonym w art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.) złożą w tej sprawie stosowne oświadczenie. Przy czym możliwość złożenia takiego oświadczenia mają tylko ci podatnicy, do których nie mają zastosowania wyłączenia z ryczałtu ewidencjonowanego określone w art. 8 wskazanej ustawy. Do okoliczności wyłączających z ryczałtu ewidencjonowanego należy m.in. podejmowanie wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,
jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy według skali podatkowej.
W opisywanym przypadku żona Czytelnika nie dokonała likwidacji działalności gospodarczej, a jedynie czasowego jej zawieszenia. Z kolei on chce rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej. Zatem będziemy mieli do czynienia z dwiema osobno prowadzonymi przez małżonków działalnościami. Nie dochodzi więc do zmiany działalności przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka.
Oznacza to, że Czytelnik ma prawo wyboru ryczałtu na formę opodatkowania rozpoczynanej działalności gospodarczej (o ile nie zachodzą u niego inne okoliczności z art. 8 ustawy). Fakt, że będzie to działalność w tym samym zakresie co małżonki jest bez znaczenia.
Należy wskazać, że nawet gdyby w opisywanym przypadku małżonkowie podjęli decyzję o zmianie działalności wykonywanej samodzielnie przez żonę na działalność prowadzoną samodzielnie przez męża, to i tak Czytelnik byłby uprawniony do ryczałtu. Jego żona nie opłaca bowiem z tytułu prowadzonej działalności podatku według skali podatkowej, a tylko ta forma opodatkowania stosowana przez nią mogłaby wykluczyć podatnika z ryczałtu ewidencjonowanego.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|