Serwis Podatkowy nr 1 (193) z dnia 10.01.2012
Określenie momentu utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 listopada 2011 r., nr ITPB1/415-913/11/HD, zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(...) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług w branży budowlanej, opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w stawce 5,5%. Wnioskodawca przewiduje, że w bieżącym roku osiągnie przychód w wysokości (...) zł netto i tym samym przekroczy limit przychodów, umożliwiający rozliczanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. kwotę 150.000 euro.
(...) Czy w sytuacji, kiedy Wnioskodawca (...) przekroczy limit przychodów umożliwiający rozliczanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...) to utraci możliwość rozliczania w tej formie od następnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał przychód wyższy niż 150.000 euro?
(...) Artykuł 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy (tj. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - przyp. red.) stanowi, że podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
(...) jednym z warunków opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest osiągnięcie w poprzednim roku podatkowym przychodów nie wyższych niż limit określony w ustawie, tj. 150.000 euro. (...) Podkreślić przy tym należy, że dla możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych istotna jest wysokość osiągniętych przychodów w poprzednim roku podatkowym. Natomiast wysokość przychodów w roku bieżącym nie ma znaczenia dla możliwości opodatkowania w danym roku przychodów z działalności gospodarczej w tej formie.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że Wnioskodawca, którego roczne przychody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskane w 2011 r. przekroczą kwotę 150 tys. euro, utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dopiero od następnego roku podatkowego (podkreśl. red.). Zatem w 2011 r. Wnioskodawca zachowuje prawo do tej formy opodatkowania przez cały rok podatkowy, bez względu na wysokość przychodów. Ponadto osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód z tytułu świadczenia usług budowlanych ponad limit 150.000 euro przez cały rok podatkowy 2011 będzie podlegał opodatkowaniu w stawce 5,5%. (...)"
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|