Wybór formy opodatkowania na 2012 rok - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 99 (827) z dnia 12.12.2011
Zryczałtowane formy opodatkowania - Karta podatkowa
Wybór karty podatkowej
Opodatkowanie kartą podatkową przyznawane jest wyłącznie na wniosek podatników. Rodzaje działalności gospodarczej, których prowadzenie uprawnia do korzystania z tej formy opodatkowania zawiera art. 23 ust. 1 i 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Podatnicy kontynuujący prowadzenie działalności składają wniosek o zastosowanie w 2012 r. opodatkowania w tej formie na druku PIT-16 nie później niż 20 stycznia 2012 r.
Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy do końca 2011 r. będą opłacali kartę podatkową. W ich przypadku obowiązuje zasada, że jeżeli do 20 stycznia 2012 r. nie zgłoszą likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonają wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzą nadal działalność opodatkowaną w tej formie.
Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16):
- składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności lub
- może dołączyć do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, PIT-16 składa jeden ze wspólników.
W treści wniosku o opodatkowanie kartą podatkową należy zgłosić prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do powołanej ustawy. Podatnicy prowadzący tego rodzaju działalność, aby móc korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, muszą ponadto spełniać następujące warunki:
- przy prowadzeniu działalności nie mogą korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorców i zakładów, z wyjątkiem wykonywania przez te podmioty usług specjalistycznych,
- nie mogą prowadzić, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 powołanej ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- niedozwolone jest wytwarzanie wyrobów opodatkowanych na podstawie odrębnych przepisów podatkiem akcyzowym,
- małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie co podatnik,
- liczba zatrudnionych nie może przekraczać limitów określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do powołanej ustawy,
- działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku musi być prowadzona wyłącznie na terytorium Polski.
Zasady płatności karty podatkowej
W przypadku uwzględnienia wniosku naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję, w której ustala wysokość podatku dochodowego w stałej wysokości na dany rok podatkowy. W przypadku gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, w decyzji wymienia się wszystkich wspólników.
Podatek w formie karty podatkowej, w wysokości wynikającej z decyzji, podatnicy obniżają o kwotę opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli kwota ta nie została odliczona od podatku dochodowego. Wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 7,75% podstawy wymiaru składki.
W razie pomniejszania wpłat o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy złożyć do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym informację PIT-16A o wysokości składki zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku.
Rezygnacja z karty
O specyfice karty podatkowej decyduje również fakt, że jest to jedyna forma opodatkowania, z której podatnicy mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego. Rezygnacji ze stosowania opodatkowania kartą podatkową można dokonać w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji w sprawie zastosowania karty podatkowej lub decyzji zmieniającej wysokość podatku dochodowego.
Po zrzeczeniu się karty podatkowej, podatnicy mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub według skali podatkowej. Od pierwszego dnia miesiąca następnego po zrzeczeniu się karty podatkowej należy też zaprowadzić właściwe księgi (ewidencje) podatkowe.
Terminy płatności ryczałtu i karty podatkowej w 2012 r.
Ryczałt ewidencjonowany |
- wpłaty miesięczne:
|
Karta podatkowa |
- wpłaty co miesiąc w terminie:
|
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|