Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (761) z dnia 20.02.2012
Przekroczenie limitu uprawniającego do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym
Czy przekroczenie limitu do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym powoduje konieczność opodatkowania na zasadach ogólnych już w trakcie roku, czy dopiero od początku następnego roku?
Szczegółowe regulacje w zakresie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym zawiera ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Przypominamy, że limit, o którym mowa powyżej (150.000 euro), uprawniający do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, w 2011 r. wynosił 591.975 zł, a w 2012 r. wynosi 661.680 zł.
Zauważmy, że w powyższym przepisie jest mowa o przychodach uzyskanych w roku poprzedzającym rok podatkowy. Nie ma natomiast znaczenia kwota przychodów z danego roku, a to oznacza, że w trakcie roku podatnik nie musi badać, czy przychody przekroczyły ustawowy limit.
WAŻNE: Jeżeli przychody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskane w danym roku przekroczą limit ustawowy uprawniający do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, podatnik traci prawo do opodatkowania w tej formie dopiero od następnego roku podatkowego.
Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 15 listopada 2011 r., nr ITPB1/415-913/11/HD:
"(...) Wnioskodawca, którego roczne przychody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskane w 2011 r. przekroczą kwotę 150 tys. euro, utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dopiero od następnego roku podatkowego. Zatem w 2011 r. Wnioskodawca zachowuje prawo do tej formy opodatkowania przez cały rok podatkowy, bez względu na wysokość przychodów. (...)"
Na zakończenie zaznaczamy, że niekiedy możliwe jest utracenie prawa do ryczałtu ewidencjonowanego w trakcie roku. Tak będzie np. gdy:
-
podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz byłego pracodawcy, jeżeli przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy podatnik wykonywał te same czynności w ramach m.in. stosunku pracy (dotyczy podatników rozpoczynających działalność gospodarczą),
-
podatnik uzyska przychody z działalności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku... (dotyczy np. działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, czy świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy).
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|