Jak rozliczyć przychody z kapitałów pieniężnych? - Dodatek nr 12 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16 (280) z dnia 20.08.2010
Informacja IFT-1R
Firmy wypłacające zagranicznym osobom fizycznym należności opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, po zakończeniu roku muszą sporządzić informację IFT-1R(7). Jeden egzemplarz informacji powinien być złożony w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, a drugi powinien otrzymać podatnik, czyli zagraniczny podmiot.
Który urząd jest właściwy?
Urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla osoby fizycznej niemającej miejsca zamieszkania w Polsce, ustala się według miejsca pobytu tej osoby (§ 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.).
Przypominamy, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 3 ust. 1a updof, uważa się osobę fizyczną, która:
1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Termin złożenia informacji
Informację trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. W razie zaprzestania prowadzenia przez płatnika działalności przed tą datą, obowiązany jest on przekazać tę informację w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.
Informację IFT-1R płatnik musi sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego i podatnikowi, nawet wówczas gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie był zobowiązany do poboru podatku.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują też, że informację IFT-1(7) płatnik sporządza i przesyła podatnikom na ich wniosek (w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku).
Sporządzenie informacji IFT-1 na wniosek podatnika nie zwalnia płatnika z obowiązku sporządzenia informacji IFT-1R w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
Kto składa informację?
Informacje IFT-1/IFT-1R składają osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które w ciągu roku podatkowego pobierają zryczałtowany podatek od należności osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym. Chodzi tu m.in. o przychody z odsetek, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Wypełniamy formularz
Formularz służy do sporządzania informacji IFT-1 (na żądanie podatnika) i informacji rocznej IFT-1R. Zaznaczenia rodzaju informacji dokonuje się przez odpowiednie skreślenie w oznaczeniu formularza IFT-1/IFT-1R, np. składając IFT-1R, na oznaczeniu formularza trzeba skreślić pierwszy człon jego nazwy, tj. IFT-1.
W części D w odpowiednich wierszach wykazuje się poszczególne rodzaje przychodów. Jeśli znajduje zastosowanie właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to wypłacone należności dzieli się na poszczególne kategorie i wpisuje się w wierszach od D.1 do D.9. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie znajdzie zastosowania, to wpisuje się je zbiorczo w wierszu D.10.
W części E trzeba podać datę przekazania informacji. Sporządzając informację IFT-1R, nie wypełnia się poz. 74, która przewidziana jest do wskazania daty złożenia wniosku przez podatnika (datę tę podaje się przy sporządzaniu IFT-1).
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|