Gazeta Podatkowa nr 100 (1350) z dnia 15.12.2016
Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego
Prowadząc jednoosobową firmę, świadczę usługi budowlane korzystając z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W ramach działalności w listopadzie br. wykonałem usługę projektową. Czy w takiej sytuacji w 2016 r. mogę nadal rozliczać uzyskane z działalności gospodarczej przychody stosując opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym?
Co do zasady, do utraty prawa do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym w trakcie roku dochodzi z dniem uzyskania przez podatnika przychodu z tytułu świadczenia usługi, wymienionej w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody m.in. z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.
W załączniku tym zostały wymienione usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W katalogu tych usług w poz. 35 wskazano usługi w zakresie specjalistycznego projektowania sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 74.1.
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego nie wynika, według jakiego symbolu PKWiU sklasyfikowana jest usługa projektowa wykonana przez Czytelnika w listopadzie br. Jeśli należy do wskazanych wyżej, wyłączonych z opodatkowania ryczałtem, usług w zakresie specjalistycznego projektowania o symbolu PKWiU 74.1, to z dniem uzyskania przychodu za jej wykonanie Czytelnik utracił prawo do opodatkowania w tej formie.
Ujednolicone przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Wówczas zgodnie z art. 22 ust. 1 i 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od dnia uzyskania przychodu z tego tytułu do końca roku podatkowego Czytelnik ma obowiązek prowadzić właściwe księgi oraz opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach według skali podatkowej, przyjmując za podstawę do określenia podatku dochodowego dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przykład Podatnik w 2016 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W dniu 15 listopada br. uzyskał przychód z tytułu wykonania usługi w zakresie specjalistycznego projektowania sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 74.1. Usługa ta wymieniona jest pod poz. 35 załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) jako wyłączona z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W związku z tym z dniem 15 listopada br. podatnik utracił prawo do tej formy opodatkowania. Tym samym miał obowiązek od tego dnia do końca 2016 r. ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów uzyskane przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów. Osiągnięty po utracie prawa do ryczałtu dochód stanowiący różnicę między uzyskanymi z tytułu działalności gospodarczej przychodami i poniesionymi kosztami uzyskania przychodów będzie podlegał bowiem opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Rozliczy go po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu PIT-36. Natomiast przychody uzyskane przed dniem 15 listopada br. podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu ewidencjonowanego i należy je rozliczyć po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu PIT-28. |
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|