Przegląd Podatku Dochodowego nr 10 (418) z dnia 20.05.2016
Opodatkowanie ryczałtem działalności wytwórczej
Planuję uruchomić działalność gospodarczą, w ramach której będę wytwarzał materiały betoniarskie. Czy mogę wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a jeżeli tak, to jaką stawkę ryczałtu stosować?
Działalność wytwórcza polegająca na wytwarzaniu materiałów betoniarskich może być opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym. Przy czym na wysokość stawki ryczałtu będzie wpływać to czy wyroby będą wytwarzane z materiałów podatnika, czy powierzonych.
Podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej ma możliwość wyboru formy opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, uregulowany w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).
Z zapisów tej ustawy wynika, że opłacanie zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego podlega ograniczeniom. W kwestii tej istotny jest m.in. rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. W art. 8 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określone zostały niektóre rodzaje działalności gospodarczej, których prowadzenie wyklucza opodatkowanie ryczałtem.
Takie wykluczenie nie dotyczy jednak działalności opisanej w pytaniu, czyli polegającej na wytwarzaniu materiałów betoniarskich. Oznacza to, że podatnik rozpoczynający taką działalność może opłacać ryczałt ewidencjonowany. Należy przy tym zauważyć, że w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika, uważa się za działalność wytwórczą. O wysokości stawki ryczałtu, według której podatnik będzie musiał opodatkować swoje przychody z tej działalności, będą więc decydowały okoliczności, w jakich działalność ta będzie wykonywana.
Jak bowiem wynika z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f oraz pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w odniesieniu do działalności polegającej na wytwarzaniu nowych przedmiotów przewidziano zróżnicowane stawki ryczałtu w zależności od tego czy wyroby są wytwarzane z materiałów własnych, czy powierzonych. Ryczałt ewidencjonowany wynosi:
- 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego, lub
- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Warto przy tym podkreślić, że choć powołane przepisy używają pojęć "wytwarzanie przedmiotów" i "działalność wytwórcza", to jednak w obu przypadkach chodzi o działalność wytwórczą, zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Tak uznał NSA w wyroku z 8 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 3916/13, jednocześnie stwierdzając, że wytwarzanie wyrobów z materiału powierzonego stanowi taką cechę działalności wytwórczej, która wyklucza zastosowanie do tej działalności niższej 5,5% stawki ryczałtu. Zdaniem tego Sądu przy działalności wytwórczej zróżnicowanie stawek ma na celu równomierne obłożenie podatkiem. Skoro bowiem ryczałt oblicza się od przychodu niepomniejszonego o koszty jego uzyskania, to zastosowanie 8,5% stawki podatku do przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego jest uzasadnione niższymi kosztami prowadzenia takiej działalności niż to ma miejsce w typowej działalności wytwórczej, w ramach której podatnik sam ponosi koszty zakupu materiałów.
www.PodatekDochodowy.pl - Zryczałtowany podatek dochodowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|