Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (851) z dnia 20.08.2014
Zakup i instalacja urządzenia klimatyzacyjnego
W budynku biurowym zainstalowano system klimatyzacyjny składający się z agregatu schładzającego i urządzeń nawiewowych rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Jak rozliczyć wydatki poniesione na zakup urządzeń i ich instalację znacznie przekraczające wartość 3.500 zł?
System klimatyzacyjny wbudowany na stałe w konstrukcje budynku stanowi jego część składową. W przeciwnym razie, tzn. jeżeli nie jest wbudowany w konstrukcje budynku, może stanowić odrębny środek trwały sklasyfikowany w grupie 6 KŚT. |
Jak wynika z uwag do grupy 1 KŚT, do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje: sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe.
Użycie zwrotu "np." oznacza, że częścią składową budynku mogą być również inne instalacje trwale połączone z jego konstrukcją.
Zatem jeżeli system klimatyzacyjny, o którym mowa w pytaniu, po zakończeniu prac stanowi instalację wbudowaną na stałe w konstrukcje budynku, to wydatki poniesione na zakup urządzeń oraz ich instalacji należy rozliczyć na zasadzie ulepszenia budynku. W efekcie, poniesione nakłady zwiększą wartość początkową budynku. Odpisy amortyzacyjne od podwyższonej wartości będą naliczane od miesiąca następującego po zakończeniu prac i wprowadzeniu podwyższenia do ewidencji - według dotychczasowej metody i stawki amortyzacyjnej.
Natomiast gdy urządzenie klimatyzacyjne nie zostało trwale połączone z konstrukcją budynku (tzn. może być od niego odłączone bez uszczerbku dla tego urządzenia oraz bez uszkodzenia bądź naruszenia poszczególnych elementów budynku), to należy uznać, że nie stanowi ono jego części składowej.
W takim przypadku urządzenie klimatyzacyjne należy uznać za odrębny środek trwały zaliczany do grupy 6 KŚT "Urządzenia techniczne", do rodzaju 653 "Urządzenia klimatyzacyjne". Wynikająca z Wykazu stawka amortyzacyjna wynosi wówczas 10%. Podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych metodą liniową, degresywną albo dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na zasadach przewidzianych w art. 16k ust. 7-13 ustawy o PDOP i art. 22k ust. 7-13 ustawy o PDOF.
W księgach rachunkowych do czasu zakończenia prac instalatorskich jednostka powinna ujmować wszelkie poniesione wydatki, zaliczane do kosztu wytworzenia na podstawie art. 28 ust. 3 i 8 ustawy o rachunkowości, na koncie 08 "Środki trwałe w budowie", księgując je np.:
- Wn konto 08, - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki", 23 "Rozrachunki z pracownikami", 30 "Rozliczenie zakupu". |
Dopiero po zakończeniu prac instalatorskich należy wprowadzić przedmiotową klimatyzację do ewidencji środków trwałych jako ulepszenie budynku lub jako odrębny obiekt inwentarzowy, co może przebiegać następującym zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Budynek lub odrębne Urządzenie - grupa KŚT, nazwa, numer inwentarzowy), - Ma konto 08. |
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|