Gazeta Podatkowa nr 27 (1068) z dnia 3.04.2014
Wycofanie środka trwałego z firmy
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2012 r. na cele działalności zakupiłem używany samochód i wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. We wrześniu 2014 r. dokonam ostatniego odpisu amortyzacyjnego od tego środka trwałego i z tym momentem wycofam go z firmy. Czy przeznaczenie go na cele osobiste oraz późniejsze przekazanie członkowi rodziny będzie u mnie skutkowało powstaniem przychodu z działalności i obowiązkiem zapłaty podatku? Czy obdarowany, aby go następnie sprzedać bez podatku, musi odczekać pół roku?
Zarówno z przypadku przejęcia na potrzeby własne, jak i w przypadku przekazania członkowi rodziny zamortyzowanego samochodu, u Czytelnika nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Ustawodawca wskazał bowiem w ustawie o pdof, że do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się, w przypadku środków trwałych ujętych w ewidencji i wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, tylko przychody uzyskane z ich odpłatnego zbycia (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o pdof).
Ze względu na to właśnie uregulowanie, w sytuacji wskazanej w pytaniu przychód taki nie wystąpi. W przypadku wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej i przeznaczenia go na cele prywatne albo przekazania członkowi rodziny nie mamy bowiem do czynienia z odpłatnym zbyciem. Wycofanie środka trwałego skutkuje natomiast wykreśleniem go z ewidencji środków trwałych.
Gdy jednak po przekazaniu na potrzeby własne środka trwałego wycofanego z działalności gospodarczej przedsiębiorca zdecyduje się na jego sprzedaż, transakcja ta w warunkach określonych w ustawie o pdof może wygenerować u niego przychód z tej działalności. Przychód taki, zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o pdof powstaje w przypadku, gdy środek trwały wycofany z działalności gospodarczej zostanie odpłatnie zbyty, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Przekazanie środka trwałego na potrzeby prywatne nie skutkuje powstaniem przychodu.
Natomiast jeżeli chodzi o sprzedaż przedmiotowego samochodu przez obdarowanego członka rodziny Czytelnika, to należy wskazać, że kwoty uzyskane przez osoby fizyczne ze sprzedaży składników majątku ruchomego, dokonywanej poza działalnością gospodarczą, ustawa o pdof nakazuje kwalifikować do przychodów ze źródła, jakim jest odpłatne zbycie rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof). Jeżeli jednak dana osoba fizyczna jest właścicielem zbywanej rzeczy przez odpowiednio długi okres czasu, to nie powstanie u niej przychód podatkowy z tytułu jej sprzedaży. Odpłatne zbycie rzeczy powoduje bowiem powstanie omawianego przychodu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy dochodzi do niego przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. W konsekwencji sprzedaż prywatnych rzeczy objęta jest opodatkowaniem tylko w sytuacji, gdy okres jej posiadania był krótszy niż pół roku.
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|