Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (350) z dnia 20.07.2013
Wartość początkowa samochodu wprowadzanego do firmy
Pięć lat temu kupiłam używany samochód osobowy. Posiadam umowę kupna tego samochodu. Od roku prowadzę działalność gospodarczą i chciałabym, aby auto to stało się środkiem trwałym. Mam jednak wątpliwości, czy ówczesna cena nabycia może być wartością początkową? Może powinnam wartość tę oszacować z uwzględnieniem cen rynkowych?
Jeżeli podatnik może ustalić cenę nabycia składnika majątkowego zaliczanego do środków trwałych, to stanowi ona jego wartość początkową. Okoliczność, że cena ta jest nieadekwatna do obecnej wartości rynkowej, nie ma znaczenia.
Osoby fizyczne mogą wprowadzać do działalności gospodarczej składniki majątku nabyte na użytek prywatny i uznawać je za środki trwałe, o ile składniki te spełniają kryteria określone w art. 22a ust. 1 updof, czyli:
- stanowią przedmiot własności lub współwłasności podatnika,
- zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
- są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
- są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.
Opisany w pytaniu samochód, jeżeli spełnia wskazane wymogi, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na podstawie oświadczenia podatnika, w którym oznaczona zostanie data przekazania do używania, zawarty opis środka trwałego oraz wyszczególniona cena jego nabycia.
W myśl art. 22g ust. 1 pkt 1 updof, w razie odpłatnego nabycia środka trwałego, za jego wartość początkową uważa się cenę nabycia. Regulację tę należy stosować także do składników majątkowych wprowadzanych do działalności gospodarczej, a nabytych przed jej rozpoczęciem lub zakupionych w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, ale na użytek prywatny. Dopiero gdy nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n updof, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 updof).
W opisanym przypadku podatniczka jest w stanie ustalić cenę nabycia auta, gdyż posiada dowód jego zakupu. Toteż nie może za wartość początkową samochodu przyjąć obecnej jego wartości rynkowej.
Należy zaznaczyć, że prawidłowość ustalania wartości początkowej według ceny nabycia dla środków trwałych zakupionych (nawet na długo) przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie budzi wątpliwości fiskusa (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2012 r., nr ITPB1/415-968/12/AK).
www.PodatekDochodowy.pl - Środki trwałe i wartości niematerialne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|