Gazeta Podatkowa nr 83 (1333) z dnia 17.10.2016
Wynagrodzenie z umowy zlecenia w kosztach
Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (skala podatkowa) zatrudnił na umowę zlecenia osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Z powodu przejściowych kłopotów finansowych wynagrodzenie należne za październik br. wypłaci tej osobie na koniec listopada br. Czy w związku z tym wynagrodzenie to będzie stanowiło koszt uzyskania przychodów w miesiącu kiedy było należne, czy dopiero w miesiącu wypłaty?
Wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Podlegają zaliczeniu do firmowych kosztów podatkowych zleceniodawcy dopiero w dacie dokonania ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji zleceniobiorcy. Zasada ta wynika z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych m.in. w art. 13 pkt 2 i 4-9 ustawy o pdof.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że wypłat z tytułu umów zlecenia nie należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne.
W związku z tym w przedstawionej w pytaniu sytuacji wynagrodzenie dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie stanowiło dla Czytelnika koszt uzyskania przychodów w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji zleceniobiorcy, tj. w listopadzie br.
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|