Gazeta Podatkowa nr 14 (1264) z dnia 18.02.2016
Umowa najmu samochodu wycofanego z działalności gospodarczej
W działalności gospodarczej wykorzystuję nowy samochód dostawczy zakupiony w grudniu 2015 r. Stary, prawie całkowicie zamortyzowany, wycofałem z ewidencji środków trwałych i przeznaczyłem na potrzeby prywatne. Jeden ze znajomych przedsiębiorców chciałby go teraz wynająć. Czy przychody uzyskane z takiej umowy najmu można opodatkować 8,5% ryczałtem ewidencjonowanym, czy ta forma opodatkowania zarezerwowana została tylko dla składników udostępnianych w ramach tzw. prywatnego najmu, które nigdy nie stanowiły firmowego majątku?
Sposób opodatkowania przychodów z umów najmu zawieranych poza działalnością gospodarczą, czyli uzyskiwanych w ramach najmu stanowiącego odrębne źródło przychodów, nie został przez ustawodawcę uzależniony od tego, czy składnik będący przedmiotem takiej umowy służył kiedyś działalności gospodarczej.
Przedmiotem najmu prywatnego coraz częściej są składniki majątku wycofane z firmy na cele prywatne przedsiębiorcy bądź pozostałe po likwidacji działalności gospodarczej. Czynsz najmu pobierany z tego tytułu stanowi u wynajmującego przychód podatkowy powstały poza działalnością gospodarczą w ramach najmu stanowiącego odrębne źródło przychodów. Opodatkować go można na dwa sposoby: na zasadach ogólnych według skali podatkowej i ryczałem ewidencjonowanym.
Ryczałt ewidencjonowany, o którym mowa w pytaniu, jest uproszczoną formą opodatkowania. Dla przychodów z prywatnego najmu, niezależnie od tego, czy jego przedmiotem jest nieruchomość, czy też rzecz ruchoma (np. samochód dostawczy), mogą ją wybrać zarówno osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, jak i prowadzące działalność gospodarczą i dodatkowo uzyskujące przychody z tego źródła. Dla podatnika jednocześnie prowadzącego działalność gospodarczą istotne jest również to, że może wybrać ryczałt dla przychodów z prywatnego najmu niezależnie od tego, że np. rozmiar działalności lub jej rodzaj wyklucza możliwość zastosowania tej formy opodatkowania w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Korzystanie z tej formy opodatkowania należy zgłosić. Wybór ryczałtu ewidencjonowanego jest skuteczny dopiero wówczas, gdy wynajmujący złoży w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o jego dokonaniu. Wybierając tę formę opodatkowania dla najmu po raz pierwszy na dany rok, powinien je złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego. Obowiązku składania oświadczenia o wyborze ryczałtu na kolejny rok podatkowy nie mają jednak podatnicy, którzy stosowali ryczałt w roku poprzednim i zamierzają nadal go stosować (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... - Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).
Natomiast osoby, które przychody z prywatnego najmu zaczynają uzyskiwać dopiero w trakcie roku podatkowego, mają obowiązek złożenia przedmiotowego oświadczenia nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy przychód. Jeżeli natomiast pierwszy taki przychód wystąpi w grudniu, z obowiązku tego będą musiały się wywiązać do końca roku podatkowego (art. 9 ust. 4 ww. ustawy).
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|