Gazeta Podatkowa nr 95 (1240) z dnia 26.11.2015
Opodatkowanie odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji
Byłemu pracownikowi będę przez okres jednego roku wypłacał odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji. Czy odszkodowanie to jest opodatkowane? Jeśli tak, to czy przy obliczaniu zaliczki na podatek powinienem uwzględniać koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek?
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy zawarta pomiędzy pracownikiem i pracodawcą wynika z łączącego strony stosunku pracy. Zatem wypłacane pracownikowi po ustaniu zatrudnienia odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o pdof.
Tego rodzaju odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Jak bowiem wynika z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d) ustawy o pdof, odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji zostały wyłączone ze zwolnień podatkowych. Tym samym pracodawca wypłacając takie odszkodowanie zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek zgodnie z art. 32 ustawy o pdof.
Przy obliczaniu podstawy opodatkowania były pracodawca powinien zastosować podstawowe koszty uzyskania przychodów w kwocie 111,25 zł. Koszty te przysługują bowiem z mocy prawa każdej osobie uzyskującej przychód ze stosunku pracy. Dla ich zastosowania bez znaczenia jest fakt, że do uzyskania pracowniczego przychodu doszło po ustaniu stosunku pracy. Były pracodawca nie zastosuje natomiast kwoty zmniejszającej podatek (tj. 46,33 zł), gdyż osoba, której odszkodowanie jest wypłacane, nie jest już pracownikiem płatnika.
Odszkodowania wypłacone byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w art. 1012 Kodeksu pracy, nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS (§ 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Odszkodowanie wypłacone na podstawie przepisów o zakazie konkurencji jest przychodem ze stosunku pracy.
Przykład Zakład pracy rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę z dniem 31 października 2015 r. Na podstawie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, o której mowa w art. 1012 Kodeksu pracy, obowiązany jest wypłacać pracownikowi odszkodowanie. Miesięcznie wynosi ono 1.500 zł.
|
www.PodatekDochodowy.pl - Opodatkowanie umów:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|