Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (377) z dnia 1.09.2014
Zawiadomienie o wyborze metody ustalania różnic kursowych
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) nie złożył do urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze metody ustalania różnic kursowych. Czy w tej sytuacji różnice kursowe, które powstaną na skutek otrzymania należności powinien ustalić na podstawie ustawy o rachunkowości?
Nie. W tym przypadku przedsiębiorca dla celów podatkowych powinien rozliczać różnice kursowe według przepisów ustawy o podatku dochodowym. |
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą rozliczać różnice kursowe dla celów podatku dochodowego według jednej z dwóch metod:
- tzw. podatkowej, określonej w art. 24c updof,
- tzw. rachunkowej (bilansowej), o której mowa w art. 14b ust. 2 updof.
Podatnicy, którzy wybrali metodę rachunkową, są obowiązani m.in. zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. Z obowiązku tego muszą się wywiązać w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność - w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia (art. 14b ust. 4 updof).
Podatnik, który nie złożył takiego zawiadomienia, ustala różnice kursowe na podstawie na podstawie art. 24c updof. Zasadą jest bowiem stosowanie dla celów podatku dochodowego metody podatkowej ustalania różnic kursowych, a wynika to z art. 14b ust. 1 updof.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|