Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (373) z dnia 1.07.2014
Różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania
Spółka z o.o. zakupiła środek trwały od kontrahenta zagranicznego. Zapłata nastąpiła w tym samym dniu co oddanie środka trwałego do używania. Czy różnice kursowe powinny skorygować wartość początkową środka trwałego, czy może stanowią koszty lub przychody bieżącego okresu?
W tym przypadku różnice kursowe powinny skorygować wartość początkową środka trwałego. W związku z tym nie mogą stanowić kosztu lub przychodu bieżącego okresu.
Wartość początkową środka trwałego nabytego odpłatnie stanowi jego cena nabycia, zdefiniowana w art. 16g ust. 3 updop. Za cenę tę uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami:
- podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo
- podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Cenę nabycia koryguje się również o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 16g ust. 5 updop).
Zwrot "naliczone do dnia przekazania do używania" wyznacza moment, do którego muszą najpóźniej powstać różnice kursowe, aby stanowiły element korygujący cenę nabycia środka trwałego, a tym samym oddziaływały na jego wartość początkową.
Co do zasady, różnice kursowe dotyczące zobowiązań wyrażonych w walutach obcych w transakcjach zagranicznych (także krajowych) powstają na skutek zastosowania różnych kursów walut do wyceny zobowiązania oraz operacji jego zapłaty (uregulowania).
Płatność ceny nabycia na rzecz kontrahenta zagranicznego w dniu przekazania środka trwałego do używania, skutkuje korektą ceny nabycia środka trwałego o różnice kursowe. Różnice takie powstały bowiem w czasie, który dawał podstawę do ich uwzględnienia w wyliczeniu wartości początkowej środka trwałego.
Natomiast w przypadku płatności zobowiązań dokonanych po przyjęciu środka trwałego do używania, ustalone różnice kursowe zwiększą bezpośrednio koszty lub przychody jednostki zarówno podatkowo, jak i bilansowo. Ten przypadek nie dotyczy jednak sytuacji opisanej w pytaniu.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|