Gazeta Podatkowa nr 51 (1092) z dnia 26.06.2014
Różnice kursowe przy WNT w księdze podatkowej
Podatnik dokonał zakupu towarów od kontrahenta z Niemiec. Faktura została wystawiona przez kontrahenta w euro 20 maja 2014 r. Do jej przeliczenia przyjęto kurs średni NBP z 19 maja 2014 r. Z którego dnia należy przyjąć kurs do obliczenia różnic kursowych, jeżeli zapłatę za tę fakturę uregulowano z rachunku walutowego 30 maja 2014 r.?
Zasady ustalania różnic kursowych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych określone zostały w art. 24c ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Dodatnie różnice kursowe powstają m.in. jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu jego zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. W przypadku odwrotnych relacji kursów powstaną ujemne różnice kursowe. Wynika to z art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o pdof.
Dodatnie różnice kursowe podlegają ujęciu w księdze podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody", natomiast ujemne - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 ustawy o pdof).
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu podatnik dokonał zapłaty za fakturę wyrażoną w walucie obcej z rachunku walutowego 30 maja 2014 r. W tej sytuacji do ustalenia wartości kosztu z dnia jego zapłaty powinien zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty, tj. z 29 maja 2014 r. Kurs ten wynosił w tym dniu 4,1385 zł/euro.
Dodać należy, że zapłata zobowiązania wyrażonego w walucie obcej z firmowego rachunku walutowego spowoduje powstanie różnic kursowych od własnych środków pieniężnych (dodatnich lub ujemnych). Przy czym dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. W razie występowania odwrotnej relacji kursów walut powstają ujemne różnice kursowe. Wynika to z art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o pdof. Do przeliczenia wartości środków pieniężnych z rachunku walutowego w dniu ich rozchodu spowodowanego zapłatą zobowiązania w walucie obcej podatnik powinien przyjąć kurs średni NBP ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wypływ waluty. W rozważanej sytuacji będzie to wskazany wcześniej kurs z dnia 29 maja 2014 r. Obliczając różnice kursowe od własnych środków pieniężnych należy wyznaczyć kolejność wyceny środków pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości (art. 24c ust. 8 ustawy o pdof).
Przykład Założenia
Obliczenie różnicy kursowej na rozrachunkach [4.000 euro × (4,1884 zł/euro - 4,1385 zł/euro)] = 199,60 zł. Jest to dodatnia różnica kursowa, którą podatnik wpisał do księgi podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody".
4.000 euro × (4,1625 zł/euro - 4,1385 zł/euro) = 96 zł. Jest to ujemna różnica kursowa od własnych środków pieniężnych, którą podatnik wpisał w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". |
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|