Gazeta Podatkowa nr 100 (1037) z dnia 16.12.2013
Ustalenie różnic kursowych od przychodu
Wystawiam faktury w euro i wyceniam je według kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Płatność otrzymuję na rachunek walutowy. Według jakiego kursu obliczyć różnice kursowe w celu ujęcia ich w księdze podatkowej?
Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Wynika to z art. 11a ust. 1 ustawy o pdof. Zatem podatnik poprawnie przelicza przychód dla potrzeb ujęcia go w księdze podatkowej (w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług").
Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Mówi o tym art. 24c ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof. W odwrotnych relacjach kursów powstają ujemne różnice kursowe (art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof). Przy czym, jak stanowi art. 24c ust. 4 ustawy o pdof, przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji opisanej w pytaniu. Wpływ waluty z tytułu sprzedaży nastąpił na rachunek walutowy, a to oznacza, że nie można do wyceny tego wpływu zastosować kursu faktycznego, bo nie doszło do jej przewalutowania. Dlatego otrzymaną kwotę przychodu należy przeliczyć kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jego otrzymania. Różnicę kursową między przychodem należnym a otrzymanym należy ująć w księdze podatkowej odpowiednio w kolumnie 8 "Pozostałe przychody" (dodatnią) lub kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" (ujemną).
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|