Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (811) z dnia 10.07.2013
Różnice kursowe przy zapłacie zobowiązania w ratach
Spółka z o.o. otrzymała fakturę w euro płatną w 3 ratach. Do chwili obecnej zapłacone zostały dwie raty. Kiedy Spółka rozlicza podatkowo różnice kursowe? Czy dopiero jak będzie zapłacona całość tej faktury? Spółka rozlicza różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o PDOP.
Różnice kursowe powinny zostać ustalone bieżąco, w dacie zapłaty każdej raty. |
Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 2 oraz art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy o PDOP, dodatnie bądź ujemne różnice kursowe powstają wówczas, kiedy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest inna (wyższa lub niższa) od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Jednocześnie, jak wynika z art. 15a ust. 7 tej ustawy, za "koszt poniesiony" w rozumieniu powyższego przepisu uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury, a za "dzień zapłaty" - dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie.
Funkcją różnic kursowych od zobowiązań i należności jest urealnienie wartości uzyskanych przychodów oraz ponoszonych kosztów do rzeczywistego poziomu tych przychodów i kosztów z dnia ich faktycznego uzyskania bądź faktycznego poniesienia (zapłaty).
Podobnie ocenił znaczenie różnic kursowych w przepisach o podatku dochodowym Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 marca 2012 r. (sygn. akt II FSK 1508/10), stwierdzając w nim, iż "istota różnic kursowych polega na urealnieniu przychodów i kosztów podatkowych z tytułu zmian kursów waluty".
Uwzględniając powyższą funkcję różnic kursowych, przyjąć zatem należy, iż ich ustalenie powinno następować w momencie, w którym podatnik jest w stanie określić jego rzeczywiste koszty oraz kurs waluty z dnia "uregulowania zobowiązania w jakiejkolwiek formie", czyli z dnia zapłaty. W związku z tym, iż w przypadku regulowania takiego zobowiązania w ratach, podatnik jest w stanie określić taki kurs dla każdej z płaconych rat, różnice kursowe powinny zostać określone odrębnie dla każdej z nich i ujęte w przychodach (jako dodatnie różnice kursowe) lub kosztach (jako ujemne różnice kursowe) z datą zapłaty każdej z tych rat.
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|