Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (803) z dnia 20.04.2013
Różnice kursowe w przypadku różnych walut
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta zagranicznego fakturę wystawioną w GBP. Za zgodą kontrahenta zapłata tej faktury dokonana przez Spółkę została z rachunku EUR (w euro). Czy powstała różnica stanowi różnicę podatkową w rozumieniu przepisów art. 15a ustawy o PDOP?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu powstała różnica między wartością zarachowanego kosztu wynikającego z faktury, przeliczonego na złote, a wartością tego kosztu obliczoną w dniu jego zapłaty, będzie stanowić podatkową "różnicę kursową" w rozumieniu przepisów art. 15a ustawy o PDOP. |
Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o PDOP, dodatnie bądź ujemne różnice kursowe na rozrachunkach powstają wówczas, kiedy wartość:
- przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest inna od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej na złote według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, albo
- poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest inna od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Wskazać jednocześnie należy, iż stosownie do treści art. 15a ust. 7 ustawy o PDOP, za "koszt poniesiony" w rozumieniu powyższych przepisów uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury, zaś za "dzień zapłaty" takiego zobowiązania wyrażonego w walucie obcej uważa się dzień uregulowania tego zobowiązania w jakiejkolwiek formie.
Celem powyższych regulacji dotyczących różnic kursowych na rozrachunkach jest "korekta" zarachowanego, zgodnie z zasadą memoriału, przychodu (przychodu należnego) bądź poniesionego kosztu, których wysokość wynika z przeliczenia na złote wynikających z faktury należności lub zobowiązań walutowych i określenie rzeczywistej wysokości takiego przychodu bądź kosztu z dnia jego faktycznego uzyskania bądź poniesienia.
Skoro zatem koszt jest wyrażony w walucie obcej i zapłata następuje w walucie obcej, to różnice kursowe są różnicami podatkowymi.
Takie też stanowisko zajmują organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 maja 2011 r., nr IPPB5/423-149/11-2/IŚ potwierdził, że w przypadku, kiedy faktura wystawiona jest w jednej walucie obcej, zaś jej uregulowanie dokonane zostanie w innej walucie obcej, to wówczas takie podatkowe różnice kursowe powstają. Stwierdził w niej mianowicie:
"(...) W kwestii pytań zgłoszonych przez Spółkę cyt. wyżej przepisy ustawy podatkowej są więc jednoznaczne. Nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że przy zapłacie kosztu wyrażonego w walucie obcej inną walutą obcą powstają różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 updop. (...)"
Podobnej treści stanowisko wynika także z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 maja 2010 r. (nr ITPB1/415-169a/10/MR) dotyczącej wykładni analogicznych do art. 15a ustawy o PDOP przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 24c tej ustawy. W interpretacji tej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdza:
"(...) Z analizy zapisów ww. przepisów (art. 24c ustawy o PDOF oraz ustawy o rachunkowości - przyp. red.) wypływa jednoznaczny wniosek, iż z różnicami kursowymi w sensie podatkowym mamy do czynienia tylko wtedy, gdy równocześnie:
- dane zdarzenie gospodarcze wyrażone zostało w walucie obcej,
- realizacja tego zdarzenia nastąpiła w walucie obcej.
Przy czym przepisy nie określają, że musi to być waluta obca, w której została wystawiona faktura. (...)"
www.PodatekDochodowy.pl - Różnice kursowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|