Ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze - Dodatek nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (394) z dnia 20.05.2015
Podróż służbowa pracownika
Na jakim dokumencie rozliczyć podróż służbową pracownika i w której kolumnie podatkowej księgi wykazać koszty poniesione w związku z tą podróżą?
Do rozliczenia podróży służbowej pracownika służy dowód wewnętrzny, zwany rozliczeniem podróży służbowej. Dowód ten ewidencjonuje się w kolumnie 13 podatkowej księgi.
Podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika.
Jeżeli podróż służbowa jest związana z wykonywaniem przez pracownika zadania służbowego (istnieje związek poniesionego wydatku z przychodem lub jego źródłem), nie ma przeszkód, by pracodawca zaliczył w ciężar kosztów podatkowych wydatki związane z odbyciem tej podróży.
Zasady dokumentowania zapisów w księdze kosztów związanych z podróżą służbową pracownika znajdziemy w § 14 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi oraz w ust. 13 objaśnień do tej księgi, zawartych w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia.
I tak, koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika wykazuje się w księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki". Zapisu tego dokonuje się na podstawie rozliczenia tych kosztów sporządzonego na dowodzie wewnętrznym, zwanym rozliczeniem podróży służbowej. Dowód ten powinien zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko, cel podróży, nazwę miejscowości docelowej, liczbę godzin i dni przebywania w podróży służbowej (data i godzina wyjazdu oraz powrotu), stawkę i wartość przysługujących diet.
Do rozliczenia podróży służbowej pracownika powinny być dołączone dowody (faktury) potwierdzające poszczególne wydatki. Jeżeli uzyskanie dowodu (faktury) nie było możliwe, pracownik musi złożyć pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. Nie wymagają udokumentowania fakturami diety oraz wydatki objęte ryczałtem, a także koszty przejazdu własnym samochodem pracownika.
Należy zaznaczyć, że zgodnie z odrębnymi przepisami, rozliczenie kosztów podróży służbowej przez pracownika powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia.
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|