Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
Wartość polisy wykupionej na czas zagranicznej podróży służbowej nie stanowi przychodu u pracowników - wyrok NSA
Świadczenie polegające na wykupieniu przez pracodawcę polisy ubezpieczeniowej na czas zagranicznej podróży służbowej pracowników nie stanowi u nich przychodu. Taka polisa chroni bowiem pracodawcę, wobec którego pracownikom przysługiwałoby roszczenie odszkodowawcze. Niezasadne jest więc twierdzenie, że pracownicy uzyskali korzyść majątkową. |
Tak wynika z wyroku NSA z 30 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 3295/12.
Pracodawca (spółka z o.o.) co roku wykupuje ubezpieczenie dla pracowników odbywających zagraniczne podróże służbowe. Wystąpił on do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej, czy wydatki na wykupienie polisy ubezpieczeniowej stanowią przychód pracowników ze stosunku pracy. We wniosku wyjaśnił, że polisa daje ochronę w zakresie ubezpieczenia: kosztów leczenia nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, assistance (pomoc medyczna i prawna) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. W rezultacie stanowi ona zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z zachorowaniem pracowników lub ich wypadkiem przy pracy, które to koszty musiałby pokryć pracodawca. Wskazał, że wypłata ewentualnych świadczeń z polisy następuje bezpośrednio do rąk ubezpieczonych pracowników. W ocenie pracodawcy, w opisanym przypadku przychód do opodatkowania nie występuje.
Organ podatkowy nie potwierdził tego stanowiska, stwierdzając, że w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał bądź uzyska podatnik. Do tych korzyści zaliczyć należy również wydatek poniesiony przez spółkę na rzecz pracowników za zakup polis ubezpieczeniowych w związku z odbywaną podróżą, gdyż brak jest przepisów, które nakładałyby na pracodawcę obowiązek ponoszenia tego rodzaju wydatków. Jednocześnie wspomniany przychód nie korzysta ze zwolnienia od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof. Przepis ten dotyczy bowiem wyłącznie diet i innych należności za czas podróży służbowej zwracanych przez pracodawcę. Organ interpretacyjny uznał, że dysponując wiedzą o tym, którzy pracownicy odbywali podróże służbowe, pracodawca może ustalić wartość przychodu z tytułu wykupienia polisy ubezpieczeniowej przypadającego na poszczególnych pracowników.
WSA rozpatrując skargę pracodawcy na wydaną interpretację indywidualną, podzielił pogląd zaprezentowany przez organ interpretacyjny. Ostatecznie sprawa trafiła do NSA, który uznał skargę kasacyjną za uzasadnioną.
Sąd stwierdził, że w przypadku świadczenia polegającego na wykupieniu ubezpieczenia dla pracowników, dającego im ochronę na czas podróży służbowej, trudno doszukać się cech niezbędnych do ustalenia przychodu podlegającego opodatkowaniu. Faktyczną korzyść odnosi w takim przypadku pracodawca, wobec którego pracownikom przysługiwałyby roszczenia odszkodowawcze w razie ziszczenia się zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową. Tak więc pracodawca wykupując ubezpieczenie, minimalizuje niebezpieczeństwo poniesienia wysokich kosztów leczenia czy wypadku pracowników za granicą. Mając na uwadze, że tego rodzaju koszty obciążałyby pracodawcę, nie można mówić, że pracownicy uzyskują korzyść majątkową, nie będąc zmuszonymi do poniesienia wydatków związanych z ubezpieczeniem. Bez względu bowiem na to, czy pracodawca ubezpieczenie wykupi, jej pracownicy nie będą musieli ponosić kosztów leczenia z własnych środków.
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|