Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (775) z dnia 10.07.2012
Kwota zwróconych pracownikowi wydatków związanych z wyjazdem służbowym, niebędącym podróżą służbową, stanowi przychód ze stosunku pracy - wyrok WSA
Zwrot pracownikowi wydatków związanych z wyjazdem związanym z wykonywaną pracą (kosztów noclegu, opłat parkingowych), prywatnym samochodem - niebędącym podróżą służbową w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy - stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.
(wyrok WSA w Krakowie z 8 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 299/12)
W przedmiotowej sprawie spółka rozważała zatrudnienie na podstawie umowy o pracę pracownika, którego miejscem pracy wskazanym w umowie będzie województwo bądź obszar kilku województw. Pracownik będzie ponosił wydatki związane z dłuższym pobytem w trasie, a obejmujące m.in. noclegi czy opłaty parkingowe. Wyjazdy nie będą traktowane jako podróż służbowa w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Zdaniem spółki, zwrot kosztów nie stanowi dla pracownika żadnej dodatkowej korzyści, a jest jedynie refinansowaniem wydatku poniesionego przez pracownika w imieniu i na rzecz pracodawcy, więc nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem spółki wyjaśniając, że skoro pracodawca będzie zwracał pracownikom koszty noclegów oraz wydatki związane z używaniem przez pracowników samochodów prywatnych (koszty parkowania) w związku z wyjazdami niebędącymi podróżą służbową, to wartość tych świadczeń stanowić będzie dla pracowników przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.
Stanowisko organu podatkowego podtrzymał WSA w Krakowie, który w uzasadnieniu wyroku podał m.in.:
"(...) Skoro wywiązanie się przez pracownika z określonych w umowie o pracę obowiązków wymaga od niego poniesienia pewnych kosztów (na gruncie niniejszej sprawy wydatki na nocleg w hotelu i opłaty parkingowe za zaparkowanie prywatnego pojazdu pracownika, którym dojechał do klienta), to brak zrefinansowania mu tych kosztów stanowiłby swego rodzaju uszczerbek w majątku pracownika. Zatem zwrot tych wydatków będzie stanowił przysporzenie majątkowe, gdyby bowiem do niego nie doszło pracownik musiałby pokryć koszty niejako z własnej kieszeni. Wydatki natomiast zostaną poniesione w związku z pozostawaniem w stosunku pracy, a zatem kwota ich zwrotu wypełni dyspozycję art. 12 ust. 1 ustawy. (...)"
Od redakcji:
Jeśli wyjazdy pracowników nie są podróżami służbowymi, to kwoty zwrotu wydatków związanych z tymi wyjazdami (koszty noclegu, opłaty parkingowe) stanowią dla pracownika świadczenie w naturze, które nie korzysta z wyłączeń z podstawy wymiaru składek ZUS. Wartość pieniężną takiego świadczenia stanowiącą podstawę wymiaru składek społecznych ustala się na podstawie § 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przedmiotowe świadczenia uwzględnia się również w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|