Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (403) z dnia 1.10.2015
Czy wydatki na podróże członka zarządu są kosztami podatkowymi?
Prezes spółki z o.o. kilka razy w miesiącu odbywa samolotami zagraniczne podróże służbowe. Często bilety kupowane są w ramach promocji prowadzonych przez linie lotnicze. Zdarza się, że wybierając najkorzystniejszą cenę przelotu, trzeba kupić bilety w obie strony (korzystniejszy jest zakup dwóch biletów niż jednego). Przy czym już w czasie zakupu wiadomo, że bilet powrotny nie będzie wykorzystany ze względu na niepasujący termin lotu. Czy w tej sytuacji wartość niewykorzystanego biletu stanowi koszt uzyskania przychodów?
W opisanej sytuacji wartość niewykorzystanego biletu stanowi koszt uzyskania przychodów.
Dla zakwalifikowania danego wydatku do podatkowych kosztów istotne znaczenie ma cel, w jakim wydatek ten został poniesiony. Dany wydatek podlega uznaniu za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a możliwością powstania przychodu, jego zwiększeniem bądź dążeniem do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Należy przy tym podkreślić, że w orzecznictwie i doktrynie wskazuje się na konieczność indywidualnej oceny każdego przypadku w zakresie istnienia związku ponoszonych wydatków z prowadzoną działalnością służącą osiąganiu przychodów. Jeżeli wydatek poniesiony przez podatnika jest celowy i uzasadniony z punktu widzenia prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, to może on zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, również w tym przypadku, w którym bezpośrednio nie generuje dodatkowych przychodów.
Gdy przedmiot działalności spółki wymaga odbywania podróży przez prezesa spółki, koszty takich podróży należy uznać za koszty uzyskania przychodów. W opisanej sytuacji celowe i uzasadnione jest kupienie dwóch biletów lotniczych (zamiast jednego), ponieważ zmniejsza to koszty podróży służbowej. Dążenie do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów jest działaniem racjonalnym i nie powinno być kwestionowane przez organy podatkowe. Konieczne jest jednak udowodnienie, że opcja zakupu dwóch biletów była korzystniejsza od opcji zakupu jednego biletu. Dlatego warto opisać przyczynę zakupu dodatkowego biletu. Można też dołączyć zestawienie możliwych kosztów podróży lotniczej do danej miejscowości i z powrotem, w terminie odbywanej podróży.
www.PodatekDochodowy.pl - Podróże służbowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|