płyta PIT 2010
Termin wydatkowania oszczędności z kasy mieszkaniowej
W maju 2010 r. wycofałem pieniądze z kasy mieszkaniowej. W lipcu natomiast zawarłem z deweloperem umowę o wybudowanie mieszkania i wpłaciłem 30% wartości lokalu. Ww. umowa zobowiązywała mnie do wpłacenia całości ceny do końca listopada 2010 r. Akt notarialny przenoszący na mnie własność mieszkania zostanie jednak podpisany dopiero w styczniu 2011 r. Czy oznacza to utratę prawa do wykorzystanej ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?
Podatnik, korzystający z ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, środki wycofane po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania ma obowiązek wydatkować zgodnie z celami mieszkaniowymi określonymi w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Termin, w którym powinien tego dokonać, aby prawa do ulgi nie stracić to koniec roku podatkowego, w którym oszczędności zostały wycofane z kasy mieszkaniowej. Tyle przepisy. W praktyce jednak często zdarza się tak, że nabywając mieszkanie od dewelopera podatnicy wpłacają zaliczki, finansując w ten sposób kolejne etapy budowy. Czy zatem termin wydatkowania oszczędności będzie zachowany, jeśli środki zostaną przeznaczone na poczet ceny mieszkania, którego przeniesienie własności w formie aktu notarialnego nastąpi po zakończeniu roku podatkowego?
Z pytania wynika, że Czytelnik poniósł wydatki związane z nabyciem lokalu mieszkalnego do końca roku, w którym wycofał oszczędności, tj. wpłacił je na rzecz dewelopera, a ten z kolei w zawartej umowie zobowiązał się do wybudowania dla niego lokalu mieszkalnego. Stąd właściwym wydaje się przyjęcie stanowiska, że zarówno termin, jak i cel wydatkowania środków został zachowany, zwłaszcza, że w późniejszym terminie zostanie zawarta ostateczna, notarialna umowa przenosząca na Czytelnika własność tego lokalu. Pogląd taki można spotkać w orzeczeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży nieruchomości m.in. w wyroku z dnia 15 lipca 1998 r., sygn. akt III SA 398/97. Wprawdzie powołane orzeczenie dotyczy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o pdof, jednak przyjęte w nich stanowisko można analogicznie odnieść do art. 27a ust. 13 pkt 4 (w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r.), w którym zawarte zostały warunki do zachowania prawa do omawianej ulgi. Przepis ten również stanowi o wydatkowaniu oszczędności. Tym samym, jeśli Czytelnik posiada udokumentowanie poniesionych wydatków, których celem jest nabycie mieszkania, jego prawo do omawianej ulgi nie powinno być kwestionowane przez organy podatkowe.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|