Gazeta Podatkowa nr 101 (725) z dnia 20.12.2010
Ryczałt, zlecenie i prawo do ulgi na dzieci
W działalności gospodarczej (handel) korzystam z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym i składam PIT-28. W 2010 r. oprócz przychodów z tej działalności uzyskuję również przychody z umów zlecenia (opodatkowanych według skali podatkowej) z tytułu wykonywania usług szkoleniowych. Czy korzystanie z ryczałtu w działalności gospodarczej uniemożliwia mi odliczenie ulgi na dwoje własnych dzieci w PIT-37 za 2010 r., w którym rozliczę dochody ze zleceń?
Uzyskiwanie przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym przy jednoczesnym osiąganiu dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, emerytur lub rent) nie odbiera podatnikowi prawa do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Z tego względu Czytelnik, o ile spełnione zostaną przez niego wszystkie określone w art. 27f ustawy o pdof warunki do zastosowania ulgi, będzie mógł ją odliczyć od podatku od dochodu z umów zleceń w zeznaniu PIT-37 za 2010 r.
Z pytania nie wynika, w jakim wieku są dzieci Czytelnika i czy się uczą. Tymczasem wskazana ulga, nazywana również prorodzinną, przysługuje na dzieci małoletnie oraz pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia uczące się lub studiujące w kraju oraz za granicą. Warunkiem skorzystania z niej w odniesieniu do pełnoletniego uczącego się dziecka jest nieuzyskanie przez nie dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 i art. 30b ustawy o pdof (czyli według skali i tzw. dochodów kapitałowych), w łącznej wartości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej. Stąd, aby podatnik mógł ulgę rozliczyć w zeznaniu podatkowym za 2010 r., dochody opodatkowane według skali podatkowej i dochody z niektórych kapitałów pieniężnych, np. ze sprzedaży akcji, uzyskane w 2010 r. przez jego pełnoletnie uczące lub studiujące dziecko, nie mogą być wyższe niż 3.089,00 zł.
Ulga prorodzinna przysługuje również na dzieci bez względu na wiek i wysokość dochodów, w sytuacji gdy otrzymują one zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny albo rentę socjalną.
Istotną kwestią jest również to, że limit ulgi jest jeden wspólny dla obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. To oni we własnym zakresie decydują, w jakich proporcjach z niej skorzystają. Należy przy tym pamiętać, że ulga przysługuje tylko za miesiące, w których dziecko pozostawało pod władzą rodzicielską, opieką prawną lub w rodzinie zastępczej. Jej wysokość ustalana jest miesięcznie jako kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek, czyli w 2010 r. 92,67 zł za miesiąc. W przypadku dzieci urodzonych w ciągu roku ważna jest data urodzenia. Jeśli dziecko urodziło się np. w sierpniu, za dany rok rodzicom lub opiekunom przysługuje ulga tylko za 5 miesięcy.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|