Przegląd Podatku Dochodowego nr 18 (354) z dnia 20.09.2013
Przekazanie upominków pracownikom kontrahentów a obowiązek wystawienia PIT-8C
W ramach zorganizowanej akcji promocyjnej przekazałem pracownikom kontrahenta drobne upominki, od których nie pobrałem zaliczki na podatek dochodowy. Upominki zostały wręczone osobom, które sprzedały najwięcej moich produktów. Czy z tego tytułu po zakończeniu 2013 r. należy tym osobom sporządzić informację PIT-8C?
Tak. Osobom, które w 2013 r. otrzymały od podatnika upominki za zrealizowanie określonego poziomu sprzedaży, należy do 20 lutego 2014 r. sporządzić informację PIT-8C.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu u pracowników kontrahenta wartość pieniężna otrzymanych upominków rzeczowych stanowi przychód z innych źródeł. Przychód ten nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof. Przepis ten wyłącza od opodatkowania wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 updof, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł. Przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.
Zatem dla zastosowania powołanego zwolnienia od podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- świadczenie jest nieodpłatne i stanowi u świadczeniobiorcy przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof,
- świadczenie to pozostaje w związku z promocją lub reklamą świadczeniodawcy,
- jednorazowa wartość świadczenia nie przekracza kwoty 200 zł,
- świadczeniobiorca nie jest pracownikiem świadczeniodawcy ani osobą pozostającą ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym (np. umowy zlecenia lub umowy agencyjnej).
Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, wartość nieodpłatnego świadczenia podlega opodatkowaniu. Do pobrania podatku nie jest obowiązany przekazujący nieodpłatne świadczenie. Musi on jednak sporządzić informację PIT-8C.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy zwrócić uwagę na okoliczność, że upominki dla pracowników kontrahenta zostały wręczone w zamian za ich zaangażowanie i skuteczność w sprzedaży wyrobów produkowanych przez firmę Czytelnika. W takim przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym, a nie z nieodpłatnym świadczeniem.
Ponadto przekazanie upominków w ramach akcji promocyjnej powinno być skierowane do faktycznych lub potencjalnych odbiorców towarów w celu zachęcenia ich do dokonania zakupu, a nie do pracowników kontrahenta oferujących w sprzedaży produkty firmy Czytelnika.
Czynniki te powodują, że u sprzedawców (pracowników kontrahenta) wartość otrzymanych upominków stanowić będzie przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu. Na Czytelniku nie będą ciążyły obowiązki płatnika. Będzie on jednak obowiązany sporządzić informację PIT-8C.
Informację tę należy przekazać w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku osób zagranicznych informację tę należy przekazać urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|