Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (797) z dnia 20.02.2013
Odliczenie od dochodu darowizny przekazanej na cele działalności pożytku publicznego
W 2012 r. wpłaciłem pewną kwotę na rzecz polskiej fundacji charytatywnej, której podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Jakie dokumenty muszę posiadać, aby w rozliczeniu rocznym odliczyć od dochodu tę darowiznę?
Podstawowym warunkiem odliczenia od dochodu darowizny pieniężnej przekazanej na cele działalności pożytku publicznego jest posiadanie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. |
Odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. Wynika to z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy o PDOF.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r., Dz. U. z 2010 r., nr 234, poz. 1536 ze zm.) wymienia - jako cele pożytku publicznego - m.in. pomoc społeczną, działalność charytatywną oraz zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia.
Natomiast organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 tej ustawy, to organizacje pozarządowe, którymi są osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym m.in. fundacje (z pewnymi wyjątkami, które - jak zakładamy - nie mają tu zastosowania):
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku.
Jak wskazano w pytaniu, darowizny dokonano na rzecz fundacji charytatywnej, której podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Fundacja ta realizuje zatem cele określone w art. 4 ww. ustawy o działalności pożytku publicznego. Zatem darowizny na jej rzecz generalnie mogą być odliczone od dochodu. Muszą być jednak spełnione pewne warunki, a mianowicie w przypadku darowizny pieniężnej wpłata powinna być dokonana na rachunek bankowy obdarowanego, a podatnik (darczyńca) powinien posiadać dowód dokonania tej wpłaty (art. 26 ust. 7 ustawy o PDOF).
WAŻNE: Darowiznę odliczaną od dochodu darczyńca powinien wykazać w załączniku do zeznania PIT/O, gdzie oprócz kwoty przekazanej darowizny oraz kwoty dokonanego odliczenia, powinien wskazać również dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, a w szczególności jego nazwę i adres.
Trzeba przy tym pamiętać o ustawowym ograniczeniu w odliczaniu darowizn. Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF (darowizn na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, czy krwiodawstwa) nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu (art. 26 ust. 5 ww. ustawy). Ponadto, odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz:
1) osób fizycznych;
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Odliczenia darowizn, o którym mowa, nie stosuje się także w przypadku, gdy podatnik zaliczył wartość przekazanej darowizny do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOF.
Końcowo zaznaczamy, że możliwość odliczenia od dochodu wpłat dokonanych na cele działalności pożytku publicznego nie dotyczy sytuacji, gdy pieniądze zostały przekazane na konto obdarowanego (tu: fundacji) w związku z udziałem w licytacji. W takim przypadku bowiem organy podatkowe mogą kwestionować odliczenie od dochodu takiej wpłaty, jako że nie została ona dokonana tytułem "darmym", lecz "w zamian za coś" (tu: wylicytowaną rzecz).
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|