Przegląd Podatku Dochodowego nr 24 (336) z dnia 20.12.2012
Rozliczanie wydatków na Internet - pytania i odpowiedzi
1) Podatnik w przyszłym roku nie będzie miał prawa do ulgi na Internet. Zamierza więc w grudniu 2012 r. wpłacić na rzecz operatora kwotę na pokrycie należności za użytkowanie Internetu za pierwszy kwartał 2013 r. Czy będzie miał prawo odliczenia tego wydatku w zeznaniu za 2012 r.?
Ustalając wysokość wydatków podlegających odliczeniu w zeznaniu za 2012 r., należy uwzględnić wyłącznie kwotę za korzystanie w danym roku z sieci Internet. Ponadto odliczana kwota musi być faktycznie wpłacona w tym roku podatkowym na rzecz operatora.
Od 1 stycznia 2013 r., stosownie do nowego art. 26 ust. 6h updof, wydatki w ramach omawianej ulgi w dotychczasowej wysokości (760 zł) będą mogli odliczać jedynie ci podatnicy, którzy od momentu wejścia ulgi w życie nigdy z niej nie korzystali. Będą oni mogli dokonać omawianego odliczenia tylko przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe. Ponadto na mocy przepisów przejściowych w przyszłym roku prawo do ulgi będą miały osoby, które po raz pierwszy z niej skorzystają w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 r.
Należy podkreślić, że ulga internetowa jest związana z użytkowaniem Internetu. Natomiast w opisanej sytuacji przedmiotowa wpłata na rzecz operatora nie będzie stanowiła zapłaty za korzystanie z Internetu, lecz będzie zaliczką na poczet usługi, która będzie wykonana w przyszłości. Dlatego uważamy, że wpłaty, o której mowa w pytaniu, podatnik nie powinien uwzględnić, stosując ulgę internetową za 2012 r.
2) Czy paragon potwierdzający korzystanie z Internetu w kafejce internetowej może stanowić podstawę ustalenia kwoty odliczenia od dochodu w ramach ulgi internetowej?
Nie, paragon nie spełnia wszystkich wymogów formalnych, jakie do celów ulgi podatkowej powinien posiadać dokument potwierdzający poniesienie wydatków na korzystanie z Internetu.
Paragon to dokument wydawany przez sprzedawcę rejestrującego sprzedaż przy zastosowaniu kasy fiskalnej, potwierdzający dokonanie zakupu. Zawiera on m.in. dane sprzedawcy, informacje o cenie produktu oraz naliczonym podatku VAT. Dokument ten nie wskazuje natomiast danych identyfikujących odbiorcę (nabywcę) towarów lub usług. Brak tych danych oznacza, że paragon nie odpowiada wymogom formalnym, jakie powinien spełniać dowód dokumentujący wydatki odliczane w ramach ulgi internetowej (art. 26 ust. 7 pkt 4 updof). Z tych względów, wydatków na Internet udokumentowanych paragonami nie można uwzględniać przy ustalaniu kwoty odliczenia. W razie korzystania z Internetu w kawiarenkach internetowych podatnicy powinni więc żądać od sprzedawcy wystawienia faktury VAT lub rachunku uproszczonego. Ponadto, jeżeli płatności dokonano gotówką, sprzedawca powinien opatrzyć fakturę lub rachunek adnotacją "zapłacono gotówką" oraz wskazać datę zapłaty.
3) Podatnik jest użytkownikiem Internetu, do którego ma zapewniony mobilny dostęp. Dzięki temu korzysta z Internetu w domu oraz w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Dotychczas wydatki na Internet rozliczał w ramach ulgi internetowej. Czy w przyszłym roku będzie mógł zaliczać te wydatki do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności?
W przyszłym roku, tak samo jak teraz, przedsiębiorcy będę mieli prawo zaliczać wydatki na Internet do kosztów uzyskania przychodów, o ile użytkowanie Internetu będzie miało związek z prowadzoną przez nich działalnością.
Ten sposób rozliczenia wspomnianych wydatków będzie możliwy (podobnie jak to ma miejsce w obecnym stanie prawnym) w przypadku opłacania podatku dochodowego według skali podatkowej lub w formie podatku liniowego.
Takiej możliwości nie mają i nie będą mieli przedsiębiorcy, którzy opłacają zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód niepomniejszony o koszty uzyskania.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|