Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (268) z dnia 20.02.2010
Informacja PIT-11 oraz załącznik PIT-R
Kiedy i komu składa się PIT-11?
Informację PIT-11(17) należy sporządzić i złożyć w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. PIT-11 trzeba przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu:
-
według miejsca zamieszkania podatnika - w przypadku osób mających na terytorium Polski miejsce zamieszkania,
-
w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - w przypadku nierezydentów, czyli osób niemających na terytorium Polski miejsca zamieszkania.
Sporządzając PIT-11 za 2009 r., trzeba pamiętać, że termin jego złożenia upływa 1 marca 2010 r., ponieważ 28 lutego 2010 r. przypada w niedzielę.
Przy czym, jeśli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, 33 i 35 updof (m.in. zakłady pracy, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, podmioty wypłacające stypendia, zakłady karne itd.), zaliczek ustał w ciągu roku, płatnicy ci mają obowiązek wystawienia PIT-11 na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.
Kto powinien złożyć PIT-11?
Do sporządzenia informacji PIT-11 zobowiązane są:
-
osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, wypłacające przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, dokonujące wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
-
rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną dokonujące na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych, udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni, a także wypłat zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
-
osoby prawne i ich jednostki organizacyjne dokonujące wypłaty emerytur i rent z zagranicy,
-
jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz jednostki organizacyjne wypłacające stypendia,
-
organy zatrudnienia wypłacające świadczenia z Funduszu Pracy,
-
biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacające świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
-
areszty śledcze oraz zakłady karne wypłacające należności za pracę tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
-
spółdzielnie dokonujące wypłat z tytułu oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni,
-
oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wypłacające żołnierzom świadczenia pieniężne wynikające z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
-
centrum integracji społecznej wypłacające świadczenia integracyjne i motywacyjne premie integracyjne przyznane na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. nr 122, poz. 1143 ze zm.),
-
podmioty przyjmujące na praktykę absolwencką wypłacające świadczenia pieniężne z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. nr 127, poz. 1052).
Do sporządzenia i przekazania informacji PIT-11 zobowiązane są również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonywały wypłaty świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 updof oraz art. 18 updof.
Obowiązek sporządzenia i przekazania informacji PIT-11 dotyczy także:
-
osób prowadzących gospodarstwo domowe, wypłacających należności wynikające z zawartej umowy aktywizacyjnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oraz
-
komorników sądowych lub podmiotów niebędących następcą prawnym zakładu pracy, którzy przejęli od tego zakładu zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy - dokonujących wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 12 updof.
Co ująć w PIT-11?
W PIT-11 płatnicy ujmują m.in.:
-
przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych,
-
należności za pracę tymczasowo aresztowanych,
-
przychody z działalności wykonywanej osobiście,
-
przychody z czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,
-
przychody z praw autorskich,
-
inne przychody (m.in. świadczenia z tytułu praktyki absolwenckiej), a także
-
otrzymane przez podatnika przychody z zagranicy (art. 21 ust. 1 pkt 74 updof), z bezzwrotnej pomocy zagranicznej określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 updof, oraz dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.
Przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, dochody zwolnione od podatku oraz zaliczki na podatek z poszczególnych źródeł należy wykazać w części E formularza PIT-11 (poz. 36-75). W tej części wykazuje się też składki na ubezpieczenia społeczne krajowe i zagraniczne (poz. 76-77) podlegające odliczeniu od dochodu, a także składki na ubezpieczenie zdrowotne krajowe i zagraniczne (poz. 78-79) podlegające odliczeniu od podatku.
W części F formularza wykazuje się w:
1) poz. 80 - przychody otrzymane z zagranicy określone w art. 21 ust. 1 pkt 74 updof, tj. renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny i członkom ich rodzin, renty wypadkowe związane z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945,
2) poz. 81 - przychody z bezzwrotnej pomocy zagranicznej określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 updof.
Sposób wypełnienia informacji PIT-11 pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę zależy od metody unikania podwójnego opodatkowania, jaka wynika z danej umowy międzynarodowej.
W zależności od postanowień konkretnej umowy międzynarodowej jest to metoda:
-
wyłączenia z progresją (na gruncie polskich przepisów sprecyzowana w art. 27 ust. 8 updof) bądź
-
proporcjonalnego odliczenia (art. 27 ust. 9 i 9a updof).
Zagraniczne dochody w PIT-11
Przy metodzie wyłączenia z progresją dochody uzyskane za granicą są zwolnione od podatku w Polsce, ale mają wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Zagraniczne dochody uwzględnia się do ustalenia stopy procentowej, według której będzie obliczony podatek należny od dochodu uzyskanego w Polsce.
W poz. 39 informacji PIT-11 powinny być wykazane dochody wolne od podatku na podstawie umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych. Obowiązek ujęcia w PIT-11 dochodów zagranicznych wolnych od podatku dotyczy dochodów, które zostały uzyskane od 1 stycznia 2009 r.
Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2009 r., nr IPPB4/415-610/09-2/SP w informacji PIT-11 za 2009 r., w poz. 39 płatnik powinien wykazać dochód pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, tj. przychód za okres oddelegowania pomniejszony o 30% diety, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof oraz koszty uzyskania przychodów ustalone zgodnie z art. 22 ust. 2 updof.
W 2009 r. metoda wyłączenia z progresją była przyjęta w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę np. z:
-
Austrią (Dz. U. z 2005 r. nr 224, poz. 1921 ze zm.),
-
Niemcami (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90),
-
Francją (Dz. U. z 1977 r. nr 1, poz. 5),
-
Szwecją (Dz. U. z 2006 r. nr 26, poz. 193),
-
Wielką Brytanią i Północną Irlandią (Dz. U. z 2006 r. nr 250, poz. 1840).
Metoda proporcjonalnego odliczenia polega na tym, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym, ale tylko do wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany za granicą. Metoda ta obowiązuje również w przypadku podatnika, który mając miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskiwał wyłącznie dochody poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski. Przy tej metodzie całość dochodów osób oddelegowanych do pracy za granicę jest opodatkowana w Polsce.
Płatnik powinien w poz. 36 PIT-11 ująć m.in. przychody z tytułu pracy wykonywanej za granicą. Trzeba również pamiętać, aby przy ustalaniu wysokości przychodów pominąć te zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, tj. część odpowiadającą kwocie stanowiącej 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą.
W poz. 37 należy wykazać pracownicze koszty uzyskania przychodów. Przychody związane z pracą za granicą, po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów, będą również uwzględnione w poz. 38 PIT-11.
W poz. 40 PIT-11 należy uwzględnić jedynie zaliczki pobrane przez płatnika zgodnie z art. 31 i 32 updof, tj. zaliczki odprowadzone do polskiego urzędu skarbowego.
W stanie prawnym obowiązującym w 2009 r. metoda proporcjonalnego odliczenia była przyjęta w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę np. z:
-
Belgią (Dz. U. z 2004 r. nr 211, poz. 2139),
-
Holandią (Dz. U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120).
Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
W PIT-11 należy wykazać nie tylko składki, które wpłacano do polskiego systemu ubezpieczeń. Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a oraz art. 27b ust. 1 pkt 2 updof, podatnicy mogą odliczyć zapłacone w państwach należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii:
-
od dochodu - składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
-
od podatku - składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Odliczeniu od dochodu (przychodu) podlegają tylko te składki na ubezpieczenie społeczne, których podstawą wymiaru jest dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu, i które za granicą nie zostały potrącone od dochodu (przychodu) lub podatku.
Należy też dodać, że odliczenie składek jest możliwe, o ile istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne.
Składki na ubezpieczenia społeczne, podlegające odliczeniu od dochodu (w tym zagraniczne) wykazuje się w poz. 76 PIT-11, dodatkowo składki zagraniczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2a updof, trzeba wyszczególnić w poz. 77 PIT-11.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne, podlegające odliczeniu od podatku (w tym zagraniczne) należy ująć w poz. 78 PIT-11, z tym że składki zagraniczne należy dodatkowo wskazać w poz. 79 PIT-11.
Przykład
W lutym 2009 r. firma wysłała pracownika do pracy w Niemczech. Pracownik pracował tam do końca roku. Przez cały ten okres podlegał ubezpieczeniom w Niemczech.
W 2009 r. pracownik w tym zakładzie pracy otrzymał przychód ze stosunku pracy w kwocie 72.000 zł, w tym 6.000 zł za pracę w Polsce, a 66.000 zł za okres oddelegowania.
Umowa polsko-niemiecka o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, że dochody z pracy najemnej podlegają zwolnieniu od podatku w państwie zamieszkania pracownika, czyli w Polsce (metoda wyłączenia z progresją).
Na podstawie art. 32 ust. 6 updof, pracodawca nie pobierał zaliczek od wynagrodzeń, które podlegały opodatkowaniu w Niemczech.
W informacji PIT-11 pracodawca wykazał:
- | poz. 36 - przychód (tylko wynagrodzenie za pracę wykonaną w styczniu) |
6.000,00 zł,
|
- | poz. 37 - koszty uzyskania przychodów (tylko koszty związane z wynagrodzeniem za styczeń) |
111,25 zł,
|
- | poz. 38 - dochód (kwota z poz. 36 minus kwota z poz. 37) |
5.888,75 zł,
|
- | poz. 39 - dochód zwolniony od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (przychód za okres oddelegowania pomniejszony o 30% diety, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof oraz koszty uzyskania przychodów ustalone zgodnie z art. 22 ust. 2 updof) |
46.890,55 zł,
|
- | poz. 40 - zaliczka pobrana przez płatnika (tylko zaliczka pobrana od wynagrodzenia za styczeń) |
464,00 zł,
|
- | poz. 76 (tylko składki na ubezpieczenia społeczne naliczone za styczeń, gdyż w tej pozycji nie uwzględnia się składek, których podstawę wymiaru stanowił dochód zwolniony od opodatkowania na podstawie polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) |
822,60 zł,
|
- | poz. 78 (tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne naliczona za styczeń, ponieważ w tej pozycji nie uwzględnia się składek, których podstawę wymiaru stanowił dochód zwolniony od opodatkowania na podstawie polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania) |
401,25 zł.
|
Uwaga: Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.), w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się części wynagrodzenia pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców - w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Tak ustalony miesięczny przychód pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, czyli w 2009 r. od kwoty 3.193 zł. Z tym zastrzeżeniem, że praca za granicą była wykonywana przez cały miesiąc. Jeżeli bowiem pracownik w danym miesiącu przebywał na zwolnieniu lekarskim, korzystał z urlopu bezpłatnego, rozpoczął lub zakończył pracę za granicą w trakcie miesiąca, to podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne może być w 2009 r. niższa od kwoty 3.193 zł. W takim przypadku zmniejszenia podstawy wymiaru składek dokonuje się na zasadach określonych w art. 18 ust. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Tak ustalona kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi też podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (oczywiście po pomniejszeniu jej o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez pracownika).
Przykład
W lutym 2009 r. firma wysłała pracownika do pracy w Holandii. Pracownik pracował tam do końca roku. Przez cały ten okres podlegał ubezpieczeniom w Polsce. W 2009 r. pracownik w tym zakładzie pracy otrzymał przychód ze stosunku pracy w kwocie 72.000 zł, w tym 6.000 zł za pracę w Polsce, a 66.000 zł za okres oddelegowania.
Na podstawie umowy polsko-holenderskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z pracy najemnej wykonywanej w Holandii nie są zwolnione od podatku w państwie zamieszkania pracownika, czyli w Polsce. Polska zezwoli na odliczenie od podatku kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Holandii. Jednak takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, która może być opodatkowana w Holandii (metoda odliczenia proporcjonalnego).
Na wniosek pracownika, zgodnie z art. 32 ust. 6 updof, zakład pracy pobierał zaliczki na podatek dochodowy w Polsce.
W informacji PIT-11 pracodawca wykazał:
- | poz. 36 - przychód (wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Polsce i w Holandii, pomniejszone o przychody wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof) |
54.114,30 zł,
|
- | poz. 37 - koszty uzyskania przychodów (12 x 111,25 zł) | 1.335,00 zł, |
- | poz. 38 - dochód (kwota z poz. 36 minus kwota z poz. 37) | 52.779,30 zł, |
- | poz. 40 zaliczka pobrana przez płatnika | 5.179,00 zł, |
- | poz. 76 (składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od wynagrodzeń wypłacanych od stycznia do grudnia 2009 r.) |
5.637,96 zł, |
- | poz. 78 (składki na ubezpieczenie zdrowotne naliczone od wynagrodzeń wypłacanych od stycznia do grudnia 2009 r.) |
2.750,09 zł. |
Informację PIT-R(13) mają obowiązek sporządzić płatnicy dokonujący wypłat należności osobom z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich określonych w art. 13 pkt 5 i 6 updof.
W PIT-R wykazuje się w szczególności zwolnione od podatku należności określone w:
1) art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof, czyli diety i inne należności z tytułu odbywanej podróży, które zostały zwolnione od podatku do wysokości określonej w rozporządzeniach dotyczących podróży służbowych,
2) art. 21 ust. 1 pkt 17 updof, czyli diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, które to należności zostały zwolnione od podatku do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.
Warto zwrócić uwagę, że „Z obowiązkami społecznymi i obywatelskimi mamy do czynienia w przypadku czynności i zadań związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych, jakimi są obowiązki wynikające z funkcji np. radnego, posła czy senatora. Będą to przede wszystkim obowiązki związane z uczestniczeniem obywateli w sprawowaniu władzy publicznej (zarówno wykonawczej, sądowniczej, jak i ustawodawczej). Dotyczy to również określonych funkcji w ramach organizacji o charakterze społecznym (organizacje pozarządowe), w tym również w ramach wolontariatu. Powyższe oznacza, że pojęcie obowiązków społecznych i obywatelskich jest spełnione w przypadku czynności i zadań, związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych, a takimi niewątpliwie są obowiązki radnego” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 listopada 2009 r., nr ITPB2/415-681/09/PS).
Jak wypełnić PIT-R?
W części D formularza płatnik wykazuje w kolumnie:
1) b - ogólną kwotę wypłat dokonanych w danym miesiącu, z uwzględnieniem kwot wolnych od podatku dochodowego na podstawie obu wymienionych tytułów,
2) c - kwoty wypłaconych diet i innych należności z tytułu podróży, wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof,
3) d - diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, wypłacone osobom pełniącym obowiązki społeczne i obywatelskie, wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 updof,
4) e - kwotę podlegającą opodatkowaniu, czyli nadwyżkę wypłaconych należności i sumy kwot wolnych od podatku, tj. kol. b - (c + d).
Informacja PIT-R stanowi załącznik do informacji PIT-11, w której w poz. 82 należy wskazać, czy dołącza się do niej PIT-R. W wierszu 7 części E PIT-11 należy wykazać kwotę do opodatkowania wykazaną w poz. 80 PIT-R.
Rozliczenia kwot otrzymywanych przez podatników w PIT-R dokonuje się w układzie miesięcznym, tj. za każdy miesiąc odrębnie. Ma to znaczenie w określaniu kwot zwolnionych od podatku zwłaszcza w przypadku skumulowania wypłacanych kwot dotyczących kilku miesięcy. Jak stwierdził Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 sierpnia 2008 r., nr ITPB2/415-633/08/TJ: „(...) limitem zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy, objęte są kwoty diet dotyczące danego miesiąca a nie wypłacone w danym miesiącu. W konsekwencji wypłata zaległych diet, które mieszczą się w granicach ustawowego limitu nie spowoduje obowiązku pobrania przez płatnika podatku dochodowego”.
Zwróć uwagę!
W przypadku gdy płatnik wypłaca danej osobie tylko wspomniane wcześniej należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, które nie przekraczają kwot wolnych od podatku, wówczas nie sporządza PIT-11, a jedynie informację PIT-R. Jeden egzemplarz PIT-R płatnik przekazuje podatnikowi, a drugi urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
1) Co należy rozumieć przez dochód zwolniony od podatku, który wykazuje się w rubryce 39 formularza PIT-11?
W rubryce 39 formularza PIT-11 nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W rubryce tej należy jednak wykazać dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.
Mogą to być przykładowo dochody, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, służące do wyliczenia stopy procentowej mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów uzyskanych w Polsce.
2) Czy mamy obowiązek wcześniejszego wystawienia zleceniobiorcy, na jego wniosek, informacji PIT-11?
Nie, obowiązek wystawienia PIT-11 w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez podatnika dotyczy tylko płatników wymienionych w art. 31, 33 i 35 updof. Powołane przepisy nie dotyczą zleceniodawców.
3) Co płatnik powinien zrobić z nieodebranymi przez podatników informacjami PIT-11 przesłanymi pocztą?
Na płatniku ciąży obowiązek przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji rocznej w określonym terminie. Jeżeli płatnik sporządził ją tym podmiotom i w ustawowym terminie podjął czynności mające na celu jej doręczenie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. nr 189, poz. 1159 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (Dz. U. nr 5, poz. 34 ze zm.), przyjąć należy, iż wywiązał się z ciążących na nim obowiązków. Zwrócona przez pocztę przesyłka powinna być dołączona do dokumentacji podatnika wraz z adnotacją Poczty Polskiej S.A. dotyczącą niemożności jej doręczenia.
4) W maju 2009 r. płatnik pobrał od przychodów z umowy zlecenia zryczałtowany podatek dochodowy zamiast zaliczki na podatek. Czy kwotę pobranego podatku powinien wykazać w informacji PIT-11?
Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem rocznym i ostateczne jego rozliczenie następuje po zakończeniu roku podatkowego. Niezależnie od rodzaju czynności dokonanych przez płatnika, przychód z umowy zlecenia podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych powinien zostać wykazany przez podatnika w zeznaniu rocznym. Jeżeli więc płatnik pomylił się i pobrał zamiast zaliczki zryczałtowany podatek, powinien wykazać go w informacji PIT-11 tak, aby umożliwić podatnikowi poprawne rozliczenie się z osiągniętych przychodów.
5) Czy w informacji PIT-11 wykazuje się przychody zwolnione od podatku?
Co do zasady, w PIT-11 wykazuje się przychody podlegające opodatkowaniu, czyli przychody, które podatnicy mają obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym. Wyjątek dotyczy przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74 updof, tj. przychodów pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe oraz otrzymywanych z zagranicy: rent inwalidzkich z tytułu inwalidztwa wojennego, kwot zaopatrzenia przyznanych ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin, rent wypadkowych osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945.
6) W jaki sposób należy określić końcowy okres w informacji PIT-11, w sytuacji gdy pracownik ostatni przychód otrzymał w październiku 2009 r. i zwolnił się z pracy z dniem 1 listopada 2009 r. (za ten dzień nie otrzymał wynagrodzenia)?
W objaśnieniach zawartych w informacji PIT-11 nie określono szczegółowych wskazówek pozwalających ustalić zasady, którymi należy się kierować, oznaczając początek i koniec okresu objętego tą informacją. Stąd też należy w tym względzie kierować się jej nazwą. Skoro PIT-11 jest informacją o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za okres od (dzień-miesiąc-rok) do (dzień-miesiąc-rok), to należy przyjąć, iż początkowa i końcowa data tej informacji powinna być związana przede wszystkim z okresem potrącania zaliczek. Nie musi się ona pokrywać z okresem zatrudnienia pracownika. Jeżeli więc pracownik zwolnił się z pracy z dniem 1 listopada 2009 r. i za ten dzień nie otrzymał wynagrodzenia, datą końcową informacji jest dzień 31 października 2009 r. W listopadzie 2009 r. pracownik nie uzyskał bowiem żadnych przychodów ze stosunku pracy.
7) Kiedy do informacji PIT-11 dołącza się załącznik PIT-R?
W informacji PIT-R płatnicy obowiązani są wykazywać wypłacone podatnikowi kwoty z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. Obowiązek sporządzenia tej informacji pojawia się wtedy, gdy płatnik wypłacał w trakcie roku przychody tego rodzaju. W zależności od okoliczności, w jakiej zostały one wypłacone, PIT-R stanowi samodzielną informację bądź też załącznik do informacji PIT-11. Samodzielną informację stanowi wtedy, gdy płatnik wypłacał osobie fizycznej w roku podatkowym wyłącznie należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich i należności te nie przekroczyły kwot wolnych od podatku. W pozostałych sytuacjach PIT-R stanowi załącznik do informacji PIT-11.
8) Jaki adres podatnika płatnik powinien wpisać w informacji PIT-11?
Wątpliwości płatnika związane z prawidłowym oznaczeniem adresu w informacji rocznej mogą pojawić się np. w sytuacji:
a) zmiany miejsca zamieszkania przez podatnika,
b) posiadania przez podatnika różnych adresów zamieszkania i zameldowania.
Informacja roczna umożliwia urzędowi skarbowemu kontrolowanie poprawności składanych przez podatników zeznań rocznych. Z tego względu powinna być przesłana przez płatnika do tego urzędu, w którym podatnik zobowiązany jest złożyć zeznanie. Skoro urzędem właściwym do złożenia zeznania przez podatnika jest urząd właściwy na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego, adres posiadany przez podatnika w tym dniu powinien być wpisany w informacji rocznej. Przykładowo jeżeli pracownik zmienił miejsce zamieszkania w dniu 31 stycznia 2010 r., zakład pracy powinien w informacji PIT-11 za 2009 r. wpisać adres zamieszkania tego pracownika w dniu 31 grudnia 2009 r.
Według tych samych zasad rozstrzygać należy wątpliwości związane z posiadaniem przez podatnika dwóch miejsc pobytu lub różnych adresów zamieszkania i zameldowania. Skoro kryterium decydującym jest miejsce zamieszkania podatnika, a nie np. miejsce zameldowania (stałe lub tymczasowe), to w informacji rocznej należy wskazać adres zamieszkania.
9) Czy wartość świadczeń przyznanych pracownikom z ZFŚS podlegających opodatkowaniu należy traktować jako przychody ze stosunku pracy i wykazać w wierszu 1 części E informacji PIT-11? Czy świadczenia te są przychodami z innych źródeł podlegającymi wykazaniu w wierszu 10 części E tego formularza?
Wartość świadczeń przyznanych pracownikom ze środków ZFŚS w części podlegającej opodatkowaniu należy wykazać wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy w wierszu 1 części E formularza PIT-11.
Przychody ze stosunku pracy ustawodawca określił w art. 12 ust. 1 updof. Z treści tego przepisu wynika, że do tej kategorii przychodów zalicza się:
-
wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń oraz niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
-
świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zakres tych przychodów obejmuje zatem wszelkie wypłaty i świadczenia, których podstawę realizacji stanowi istniejący stosunek pracy łączący płatnika i podatnika. Wskazane kryterium spełniają świadczenia przyznawane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Jak stanowi art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), osobami uprawnionymi do uzyskania pomocy finansowanej z tego Funduszu zarządzanego przez pracodawcę są w szczególności pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści będący byłymi pracownikami i ich rodziny. Inne osoby mogą mieć prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu tylko, gdy pracodawca przyzna im to prawo w regulaminie określającym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu.
Oznacza to, że do celów podatkowych wartość świadczeń przyznanych pracownikom z ZFŚS należy uznać za przychody ze stosunku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że opodatkowaniu i ujęciu w informacji PIT-11 będzie podlegać tylko część tych świadczeń nieobjęta zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.
www.PodatekDochodowy.pl - Rozliczenie podatku:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczeniaPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|