Gazeta Podatkowa nr 52 (884) z dnia 28.06.2012
Składnik majątku wykupiony z leasingu
1) Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego zamierzam go wykupić i wprowadzić w swojej firmie do ewidencji środków trwałych. Czy wyceny wartości początkowej może dokonać biegły, czy musi to być cena wykupu?
Ustawa o pdof dla środków trwałych wykupionych z leasingu operacyjnego nie przewiduje możliwości ustalenia ich wartości początkowej w inny sposób niż według ceny nabycia.
Wartości początkowej składnika wykupionego z leasingu nie można ustalić w oparciu o wycenę biegłego.
Ustawodawca uzależnił zasady ustalenia wartości początkowej środka trwałego od sposobu, w jaki podatnik stał się jego właścicielem lub współwłaścicielem. W sytuacji gdy środek ten wytworzył samodzielnie, jego wartością początkową będzie koszt wytworzenia, jeżeli dostał w darowiźnie - wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa niższą jej wysokość. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik nabywa środek trwały w drodze kupna, jego wartość początkową wyznacza cena nabycia (art. 22g ust. 1 ustawy o pdof, Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Dla sposobu określania wartości początkowej nie ma przy tym znaczenia, że składnik majątku wprowadzany do ewidencji środków trwałych podatnika był wcześniej użytkowany przez niego w ramach umowy leasingu.
Wskazaną w pytaniu wycenę dokonaną przez biegłego można zastosować tylko w ściśle określonej sytuacji, tj. do środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie, w stosunku do których podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia (art. 22g ust. 9 ustawy). Dlatego też Czytelnik wprowadzając wykupiony z leasingu operacyjnego samochód do ewidencji środków trwałych powinien jego wartość początkową ustalić na poziomie ceny nabycia.
2) W działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie (rozliczanej na podstawie księgi podatkowej) wykorzystywałem specjalistyczne urządzenie na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W połowie czerwca 2012 r. wykupiłem je za 8.000 zł i zamierzam już w lipcu sprzedać. Czy w tej sytuacji powinienem uznać je za środek trwały i wprowadzić do odpowiedniej ewidencji?
NIE. Wskazane w pytaniu urządzenie powinno zostać zakwalifikowane jako towar handlowy.
Z przedstawionego stanu faktycznego należy wnioskować, że Czytelnik wykupując urządzenie będące uprzednio przedmiotem zawartej przez niego umowy leasingu operacyjnego był zdecydowany na jego dalszą odsprzedaż. W takiej sytuacji nie miał obowiązku uznania go za środek trwały. W konsekwencji nie miał również obowiązku wprowadzania go ani do ewidencji środków trwałych, ani do ewidencji wyposażenia. Jednym z warunków decydujących o zaliczeniu danego składnika majątku do środków trwałych jest bowiem przewidywany okres jego użytkowania dłuższy niż rok. W sytuacji opisanej w pytaniu nie zostanie on spełniony z uwagi na planowany termin dokonania sprzedaży urządzenia.
Ewidencją wyposażenia podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów obejmuje natomiast rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, niezaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa, w rozumieniu przepisów o amortyzacji, przekracza 1.500 zł.
W analizowanej sytuacji Czytelnik w momencie wykupu urządzenia powinien był jego wartość odpowiadającą cenie wykupu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w swojej firmie. W konsekwencji sprzedając go nie będzie ustalał dochodu ze sprzedaży podlegającego opodatkowaniu, jak to ma miejsce w przypadku sprzedaży firmowego środka trwałego. Wykaże natomiast w księdze podatkowej uzyskany przychód, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym wraz z pozostałymi przychodami uzyskanymi przez niego z działalności gospodarczej.
www.PodatekDochodowy.pl - Leasing:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.LeasingFinansowy.pl » | www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek dochodowy
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|